SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Bakan Eker: Türkiye'de yıl sonu itibariyle 4 milyon hektar arazi toplulaştırılmış olacak

TwitterFacebook

120726-4-1

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de toplulaştırma çalışmalarına hız verdiklerini, yılsonuna kadar toplam 4 milyon hektar arazinin toplulaştırılmış olacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Elazığ'a gitti. İlk olarak Valiliği ziyaret eden Bakan Eker, Vali Muammer Erol'dan bilgi aldı. Bakan Eker daha sonra Elazığ Ticaret Borsası'nda düzenlenen "Elazığ İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, bakanlık görevlilerinin kentte üretici birlikleri ve meslek örgütü temsilcileriyle toplantı yaptığını, sorunları dinlediğini aktardı. Kendilerine ulaşan 26 başlık altındaki talepleri gözden geçirip değerlendireceklerini söyledi. 

Elazığ'da 286 bin hektar tarım arazisi olmasına rağmen 118 bin hektarının çiftçi kayıt sistemine dahil olduğunu, dahil olmayanların önemli bir kısmının miras nedeniyle parçalandığını anlatan Bakan Eker, çiftçi kayıt sistemine dahil olmayanların bakanlık desteklerinden faydalanamadığını belirterek, ''Bununla ilgili aldığımız tedbirler var. Bakanlık, hükümet olarak alacağımız tedbirler var. Biz toplulaştırma yapıyoruz. Bu yıl sonu itibariyle 4 milyon hektar arazi Türkiye'de toplulaştırılmış oluyor. Elazığ'da da 156 bin dönüm arazi toplulaştırma programımızda var. Çalışmalar bitti. 1-2 ay içerisinde inşallah ihalesi tamamlanıp uygulamaya başlanacak. İkincisi miras yoluyla parçalanmasının önüne geçilmesi. Bununla ilgili tabii kanunların değişmesi gerekiyor. Medeni kanun, miras hukukunu ilgilendiren tarafı var. Bizim toprak arazi kullanımı tarafları var. Bunları inşallah çözeceğiz'' diye konuştu. 

Bakanlığın Elazığ'da yaptığı yatırımlar ve desteklerin önceki dönemlere göre çok büyük oranda artış gösterdiğini ifade eden Bakan Eker, sadece Kırsal Kalkınma Programı kapsamında yüzde 50 hibe desteğiyle 30 tesis yapıldığını ve burada 390 kişinin istihdam edildiğini dile getirdi. 

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sitesi