SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Türkiye, Organik Tarım Alanlarını Yeterince Kullanamıyor

TwitterFacebook

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Türkiyenin, yeteri kadar organik tarım alanlarını kullanamadığını söyledi...

Cihan'a konuşan Orhan Özçatalbaş, dünyada 160 ülkede 80 milyon hektar alanda organik tarım yapıldığını belirtti. Özçatalbaş, "Dünyada organik tarım üretiminde en fazla pay, yüzde 33'le Avustralya kıtasına ait. Türkiye'de toplam organik tarım ürünü alanı ise 325 bin hektar." dedi.

Özçatalbaş, dünyada organik tarımda lider ülkelerin Avustralya, Arjantin, ABD, Brezilya, İspanya, Çin, İtalya, Almanya ve Fransa olduğunu anlattı. Özçatalbaş, 160 ülkede yapılan organik tarımdan elde edilen gelirin yıllık 60 milyar dolar olduğunu söyledi.

Dünyada yıllık 60 milyar dolar organik tarım gelirinden Türkiye'nin payının 15,5 milyon dolarla sınırlı olduğunu ifade eden Özçatalbaş, ülkede organik tarımın en fazla yüzde 32 ile Ege'de, yüzde 31'le Akdeniz'de ve yüzde 15'le Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi olduğunu kaydetti. Ülkede 200'ün üzerinde organik ürün yetiştirildiğini belirten Özçatalbaş, Antalya, Çanakkale, İzmir, Hatay, Şanlıurfa, Muğla, Samsun, Rize, Adana ve Erzurum'un organik tarım potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Özçatalbaş, şunları söyledi:

"Kırsal kalkınmanın ve su kaynaklarının doğru kullanılmasının yolu organik tarımdan geçiyor. Ülkemiz, organik tarım alanı bakımdan çok zengin bir ülke olmasına karşı Avustralya, Arjantin, Brezilya, İspanya ve İtalya'ya göre çok geri. Örneğin İngiltere, ürettiği organik ürünün yüzde 66'sını kendi iç piyasasında tüketiyor. Geriye kalanı da ihraç ediyor. Başta Antalya olmak üzere ülkemizde organik tarım ürünleri yetiştiriciliği yaygınlaştırılırsa kırsal nüfusunun alternatif geçim kaynağı olur. Göçün önüne geçilmesi yanı sıra su kaynakları ve çevrenin korunması, toplum sağlığı için organik tarım şart."

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ekolojik Tarım Derneği (ETD)'nin, organik tarımın yaygınlaşmasına yönelik çalışmaları desteklediklerinin altını çizen Özçatalbaş, Samsun'da Çakmak Barajı Havzası'nın korunmasına yönelik hazırlanan projeyle bölgede bulunan 9 köyde organik tarıma başlandığını ifade etti.

Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre, Oymapınar beldesinde 25 dönümlük alanda üzüm yetiştiriciliğine yönelik organik tarım yapıldığı belirtildi. 

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı - cihan.com.tr