SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Üzümde Rekolte Tartışması

TwitterFacebook

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanvekili ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, İzmir Ticaret Borsası (İZTB) öncülüğünde 286 bin 575 ton olarak açıklanan Ege Bölgesi çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü....

Sorman, İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu, Manisa ve Alaşehir Ticaret odaları temsilcilerinden oluşan rekolte tespit heyetinin açıkladığı rekolteyi esefle kınadığını söyledi.

Sorman, "Aynı kuruluşlar geçen yıl rekolteyi 269 bin ton olarak açıklamışlardı. Borsalarda tescil olunan rakam ise 245 bin ton oldu. Bu 245 bin tonun içinde devletin üzüm işletmelerine tanımış olduğu yüzde 7'lik fire hakkı var. Vergiden düşmek için tescil ettirdikleri bu oranı da düşerseniz rekolte 227 bin tona düşüyor. Bir önceki seneden gelen 15 bin ton civarında stoğu da düşerseniz, rekolte 212 bin tona düşer. Bu miktarın üzerine yüzde 6,6 üretim artışı eklendiğinde bu sezonki rekoltenin 227 bin ton civarında olması lazım" dedi.

Açıklanan rekolte rakamlarının gerçeğin çok uzağında olduğunu savunan Sorman, üreticilerin bu rakamlara zaten inanmayacağını söyledi. Tarım İl Müdürlüğü, TARİŞ ve Ziraat Odası'nın birlikte kurduğu rekolte tahmin ekibinin bugün bağlarda son kez dolaşmaya başladığı bilgisini veren Sorman, "Heyetimize rekolte araştırması yaptırıyoruz. Önümüzdeki haftanın ortasında çalışmalarımızı bitireceğiz biz de kamuoyuna ve basına rekolte tahminimizi ve maliyet fiyatlarını deklare edeceğiz. Bunların bu şekilde yapması hem üreticinin alın terini heba eder, hem de ülke ekonomisine büyük zararlar getirir" diye konuştu. 

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı - aa.com.tr