SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Türkoğlu: Fındık, ağaçtan değil yerden toplanmalıdır

TwitterFacebook

Zonguldak Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fındık toplama esnasında fındık dallarında bulunan dişi çiçeklere zarar verilmesi durumunda, bunun seneye oluşacak verimi etkilediğini bildirdi....

Türkoğlu, yaptığı açıklamada, Alaplı'da 8 Ağustos itibariye fındık toplanmaya başlandığını söyledi. Fındık toplanırken bazı kurallar olduğunu ifade neden Türkoğlu, 'Fındık, Ağustos ayında yağlanmaya başlamaktadır. Bunun için mevsim şartlarına ve yükseklik oranlarına göre, Ağustos ayı ortalarından sonra toplanmaya başlanmaktadır. Toplama, mümkünse ağaç silkelenip yerden olmalıdır. Fındık ağaçlarının dalları en ince kabuklu dallara sahiptir. Eğer fındık, ağaçtan toplama yapılacaksa dallar çekilirken büyüme yönünde doğru çekilmedir.

Fındık dalları çekilirken, dal kabuğunun zarar görmemesine önem gösterilmelidir. Çünkü dal kabuğunun çatlamasıyla ağaç zarar görür ve kırılan yerden su alıp çürümeye başlar. Çekilen dallar hızlı ve dikkatli bir şekilde toplanmalı, toplandıktan sonra dal mutlaka çekildiği yerine bırakılmalıdır. Kırılan dal kabuğuna hastalık etmenleri yerleşir ve ağaç hastalanır. Fındıkta seneye fındık verecek dişi gözler Ağustos ayında itibaren oluşmaya başlar." dedi.

Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, toplama esnasında dişi çiçeklere zarar verilmesi halinde, seneye oluşacak fındık veriminin doğrudan bundan etkilendiğini ifade etti. Fındık erkek organlarının (püsküller) Ağustos ayında oluşmaya başladığına işaret eden Türkoğlu, "Aynı dişi gözler gibi, erkek gözlerde toplanma esnasında dikkat edilmeli, zarar verilmemelidir. Toplama esnasında kırılan dallar mutlaka temizlenmeli ve bahçe dışına çıkarılmalıdır. Toplama esnasında hastalıklı görülen dallar testere ile dibe yakın yerden ve çapraz olarak kesilip mutlaka bahçe dışına çıkarılmadır. Çünkü bahçede veya temizlenmeden olacak, içinde bırakılan dallar hastalık etmenlerinin yayılmasına yol açacaktır.' diye konuştu. 

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı - cihan.com.tr