SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Buğdayın ton fiyatı 383 dolara çıktı

TwitterFacebook

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Hakkarideki çatışmada şehit olan Jandarma Er Yaşar Karadağın Diyarbakırdaki cenazesine katıldıktan sonra Ankaraya dönerek, iftarda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yemeğin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Eker, kaba yem ham maddelerinin miktarında meydana gelen azalmanı...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, sap, saman, korunga, fiğ gibi kaba yem ham maddelerinin miktarında meydana gelen azalmanın hayvancılığı olumsuz etkilememesi için tedbirler aldıklarını, bu çerçevede Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) arpa satışı yapmasını ve kaba yem ham maddelerinin gerekirse ithalat yoluyla karşılanmasını kararlaştırdıklarını açıkladı. Bakan Eker, besicilerin yemden olumsuz etkilenmemeleri için hayvan başına 300 lira destek verileceğini bildirdi.

Dünyada ve özellikle ABD'de mısır ve soya fasulyesiyle ilgili endişeler yaşandığını, bunun yarattığı dalgayla bir ay içinde buğdayın ton fiyatının 283 dolardan 383 dolara yükseldiğini belirten Bakan Eker, ' ABD'de mısırın ton fiyatı 338, soya fasulyesinin ton fiyatı 633 dolara çıktı. Mısır üretiminde öngörülen 14 milyon tonluk düşüşün endişeye yol açtı. Dünyada da mısır üretiminin geçen yıla güre 6 milyon ton azalmasının, buğday üretiminin 696 milyon tondan 665 milyon tona düşmesinin bekleniyor. Bu düşüşler ise dünya piyasa fiyatlarını etkiliyor' dedi.

Türkiye'de bu yıl buğday üretiminin 19,5 milyon tonu aştığını, bunun da ihtiyacın 1,5 milyon ton üzerinde olduğunu vurgulayan Bakan Eker, arpada da ihtiyacın karşılandığını söyledi. Bakan Eker, "Bizde piyasa fiyatı şu anda 630 lira/ton civarında. Dünya piyasaları dalgalanmaya başladığı dönemde de bu fiyattaydı hala da bu fiyat düzeyi korunuyor. Buğday'da bu fiyatlardan olumsuz bir etkilenme süz konusu değil. TMO, 660 liradan tonunu alıyor. Bizim belirlediğimiz müdahale fiyatları piyasa fiyatlarının üzerinde" diye konuştu.

Mısır fiyatlarının dengeli seyrettiğini, arpa fiyatlarındaki yükselme nedeniyle tedbir alındığını kaydeden Bakan Eker, TMO'nun 100 bin ton arpa vererek piyasadaki fiyat artışını durdurduğunu vurguladı. Bakan Eker, yurt içi ve dışı piyasaları yakından takip ettiklerini, özellikle ABD'deki fiyat artışlarının Türkiye'yi olumsuz etkilememesi için ilave tedbirler aldıklarını belirtti. Hayvancılık üzerinde olumsuz bir etki meydana gelmemesi için besicilerin desteklenmesi kararı aldıklarını da söyleyen Bakan Eker, besicilerin yemden olumsuz etkilenmemeleri için hayvan başına 300 lira destek verileceğini bildirdi. Bakan Eker, ihtiyaç ortaya çıkması durumunda kaba yemle ilgili ithalatın özel sektör tarafından yapılacağına vurgu yaparak, aşırı fiyat yükselmelerini ünlemek ve isteyen üreticilerin ithalat yapmasını kolaylaştırmak için bu kararın alındığını söyledi. Bakan Eker, "Biz devlet eliyle bunu ithal etmeyeceğiz, ithal için yol açıyoruz. İthal etmek isteyenlere imkan vereceğiz" dedi.

Ramazan Ayı'nda gıda denetimlerini artırdık

Bakan Eker, rutin gıda denetimlerine ramazan ayı dolayısıyla artırarak devam ettiklerini, bu çerçevede 81 ilde özellikle fırın, pastane, unlu mamuller, şeker, şekerli mamul üretim ve satış yerleri, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde 20 Temmuz-6 Ağustos 2012 tarihleri arasında 9 bin 514 denetim gerçekleştirildiğini vurguladı. Bunların 213'ünde gıda mevzuatına aykırılık tespit edildiğini aktaran Bakan Eker, bunlarla ilgili cezaların uygulandığını bildirdi. "Alo Gıda" hattına gelen ihbar ve şikayetlere ilişkin de bilgi veren Bakan Eker, hatta ulaşan 695 bin çağrıdan 118 bininin ihbar ve şikayet kapsamında değerlendirildiğini, bunlardan 115 binin sonuçlandırılıp aykırılık tespit edilenlere ceza uygulandığını kaydetti. 14 bin 457'sine idari para cezası, 3 bin 452'sine üretim ve faaliyetten men cezasının verildiğini ifade eden Bakan Eker, denetim sonucunda olumsuzluk tespit edilenlerden yüzde 18'inin faaliyetten men edildiğini belirtti. Bakan Eker, denetimi yapılanlardan yüzde 5 ile ilgili cumhuriyet savcılıklarında adli takibat başlatıldığını söyledi.

Hasat öncesi kalıntı denetimi başlatıldı

Gıda güvenliği açısından hasat öncesinde kalıntı denetimi yapmaya başladıklarını, nisanda hayata geçirilen uygulamayla 24 ilde 16 ürünün bağ, bahçe, tarla ve serada hasat öncesi denetiminin gerçekleştirildiğini belirten Bakan Eker, uygulamayla uygun niteliklere sahip olmayan ürünlerin satış noktasına gelmesinin ünlenmesinin amaçlandığının altını çizdi. Bakan Eker, "Temmuz ayı itibarıyla hasat öncesi bağ, bahçe ve tarlalardan 2 bin 91 numune alınıp 90 adedinde tavsiye dışı bitki koruma ürünü kullanıldığı tespit edildi. Bunlarla ilgili gerekli işlemler yapıldı. Yüzde 96 oranında sağlam, kurallara uygun, sağlıklı. Yüzde 4'te bir sorun tespit ettik. Nisan ayında bu oran yüzde 7,2 idi. Bu denetimler sonucunda Temmuz ayında yüzde 2,4'e düştü. AB'de bu oran yüzde 3. AB standartlarını burada yakaladık. Denetimlerde tavsiye dışı bitki koruma tespit edilen 9 bin 766 kilogram ürün imha edildi. Limit üstü bitki koruma ürünü bulunan ürünlerin de, eğer ilaç ruhsatlıysa, hasadı geciktirilmek suretiyle toplumla ilgili bu tür bir tedbir alındı. 

Haber Kaynağı: Gıda Tarım Portalı - gidatarim.com