SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Suşehri'ne uygun buğday çeşitleri tespit edildi

TwitterFacebook

Suşehri ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Ersinin girişimi sonucu bölgede yetiştirilen buğdayın verimi ve kalitesini artırma çabaları sonuç verdi....

Suşehri ilçesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Ersin'in girişimi sonucu bölgede yetiştirilen buğdayın verimi ve kalitesini artırma çabaları sonuç verdi.

3 yıl önce hububat alımı işine başladığını belirten Ramazan Ersin, şu bilgileri verdi: "Bu sektörde bir şeylerin eksik yapıldığını düşündüğüm için İlçe Tarım[1] Müdürlüğü'ne gittim. İlçede yetiştirilen çeşitler hakkında bilgi aldım. Bölgede hangi çeşitlerin daha iyi yetiştiğine dair çalışma yapılmadığını fakat birileri finanse ederse bu çalışmanın yapılabileceğini söylediler."

Gerekli finasmanı sağladığını belirten Ersin, "İlçe Tarım yetkilileri tarafından 2011 yılının Aralık ayında 6 bin metre kere alan üzerine ayrı ayrı 6 çeşit buğday ekimi yaptık. Hasadını yaptığımız 6 çeşit buğdaydan numune araştırmalarına göre, yöremizde 'Pehlivan' ve 'Kızıltan' çeşitlerinden çok güzel verim aldık.Buğdaydan alınan verim bire 20. Buğdayın gluten değeri de çok yüksek çıktı." şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı - cihan.com.tr