SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Siirt'te fıstık hasadı başladı

TwitterFacebook

Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan, bu yıl fıstık rekoltesinin 24 bin 500 ton olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi

Aslan, yaptığı açıklamada, 2001-2004 yıllarında Vali Nuri Okutan döneminde yürütülen proje kapsamında dikilen yaklaşık 6 milyon ağaçtan verim alınmaya başlandığını ve il genelinde verim alınan ağaç sayısının 10 milyona yaklaştığını belirtti.

Verimin her geçen yıl biraz daha arttığını anlatan Aslan, "Dolayısıyla rekolte, her yıl büyük oranda artıyor. Geçen yılki rekolte 18 bin ton civarındaydı. Bu yıl 24 bin 500 ton yaş fıstık bekliyoruz. Bu miktarın 7 bin 500 tonu il merkezinde, 4 bin 500 tonu da Eruh ilçemizde üretilecek. Kuru fıstıkta ise rekoltenin 9 bin 500 ton olarak gerçekleşeceğini ön görüyoruz. İriliği, aroması, az yağlı oluşu ve kolay çıtlatılabilir olması nedeniyle Siirt fıstığı, her geçen daha çok talep görüyor ve aranılıyor. Siirt fıstıkçılık alanında bir merkez haline geldi." dedi.

Aslan, fıstık hasadına bu ayın son haftasından itibaren il merkezi ve Aydınlar ilçesinde başlanacağını da sözlerine ekledi.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı - cihan.com.tr