SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

TKDK, 7inci çağrı dönemine çıktı, 270 milyonluk destek verilecek

TwitterFacebook

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar İl Koordinatörü Metin Şehitoğlu, yedinci başvuru çağrı ilanında yatırımcılara 270 milyon liralık mali destek vereceklerini açıkladı.

Yeni yatırım alanlarında da projelerin kabul edilmesiyle birlikte çok daha artacağı ve çeşitlilik kazanacağının öngörüldüğünü belirten Şehitoğlu, "Hibelerinden çok daha farklı ve geniş kesimlerin faydalanması sağlanacak ve ilimize bu alanlarda da modern yatırımlar kazandırılmış olacaktır. Şehitoğlu, altıncı çağrı dönemine kadar başvurusu alınan süt üreten işletmeler, et üreten işletmeler, süt işleme tesisleri, et işleme tesisleri ve kesimhaneleri ve kültür balıkçılığı üretiminin desteklenmesi öngörülüyor." dedi.

Bu dönemde çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi ve kırsal turizm alanlarındaki yatırımların da destekleneceğini belirten Şehitoğlu, Afyonkarahisar'ın yatırım alanlarına, yaklaşık 270 milyon lira bütçeden pay aktarılacağını kaydetti. Şehitoğlu, "İlimizin en büyük payı alabilmesi için bu çağrı dönemlerini bir fırsat olarak değerlendirmeli. Bir an önce hazırlıklarını tamamlayarak hibe desteği için başvurmaları ilimizin hibelerden maksimum yararlanması ve yatırımların ilimize kazandırılması açısından önemlidir. Başvurular 1- 24 Ekim 2012 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacaktır." diye konuştu.

TKDK İl Koordinatörü Şehitoğlu, arıcılık, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, el sanatları, yerel tarım ve gıda ürünleri, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı üretimi yatırım alanında başvuru yapmak isteyen fakat bu alanda geçerli eğitimi olmayan veya hizmet kaydı bulunmayan başvuru sahiplerinin bir an önce Milli Eğitim Bakanlığı onaylı başvuru yapacağı alanda en az 60 saat eğitim aldığını gösteren belgeyi bir an önce temin etmeleri gerektiğini belirtti.

Başvuru sahibinin dikkat etmesi gereken bir diğer hususun da proje teslimi için son günü beklememesi olduğunu ifade eden Şehitoğlu, erken başvuru yapan başvuru sahiplerinin projelerinin sıralamasında puanları eşit olduğunda avantaj sağlayarak diğer başvuruların önüne geçeceğini dile getirdi. Metin Şehitoğlu, şunları söyledi: "Önceki çağrı dönemlerinde başvuru paketlerinde tekliflerle ilgili teklif alma kurallarına uyulmadığı; metraj cetvelleri, iş planı, teknik proje ve uygun harcama tablolarının birbiriyle uyumlu olmadığı; mimari projeler ve teknik proje hazırlanırken hayvan barınağı ile ilgili asgari teknik kriterlerin gözetilmediği ve zorunlu makine-ekipmanlara dikkat edilmediği sıklıkla tespit edilmiştir."

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı