SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Tarım Kurultayı Lüleburgaz'da Yapıldı

TwitterFacebook

Tarım Kurultayı Lüleburgaz?da Yapıldı ?

Lüleburgaz'da Tüm Üretici Köylüler Sendikası Lüleburgaz Şubesi'nce tarım kurultayı yapıldı. Lüleburgaz'da Tüm Üretici Köylüler Sendikası Lüleburgaz Şubesi'nce tarım kurultayı yapıldı.

Toplantıya Tüm-Köy-SenGenel Başkanı Şevket Konur, Tüm-Köy-SenEğitim Örgütlenmeuzmanı Abdullah Varlı, Ergene İnsiyatifi Gönüllüsü Necla Demirci konuşmacı olarak katıldı.

Tüm-Köy-SenGenel Başkanı Şevket Konur konuşmasında Türkiye'de ve Dünya'da tekellerin giderek arttığını ifade ederek birlik çağrısı yaptı.

Konur "Bizim gibi ülkelerde bu yüzden acılar çekileceğine inanıyorum. Bu acıları dindirmenin tek yolu halkın bir araya gelmesidir. Eğer bir araya gelmezsek, piramidin en ucundaki tekellere direnemezsek acıların en büyüğünü çekeceğiz. Tüm halk piramidin tepmesine yönelmeli. Bunu yapmak zorundayız. İşçi, memur el ele vermeliyiz. Bu ülkenin yurtseverleri, emekçileri, aydınları, köylüleri, işçileri bu örgütlenmeyi yapacaktır. İnancıyla bir araya gelecektir" dedi.

Ergene İnsiyatifi Gönüllüsü Nejla Demirci ise suyun önemine dikkat çekerek Ergene Nehri'nin giderek daha da kötü bir duruma geldiğini belirterek, "Önce tohum, toprak, ardından da yaşam gelir. Ben çiftçi bir dedenin torunu, kentte yaşayan biri olarak "çiftçi kardeşim susma" demek istiyorum. Ergene'nin rengi her gün değişiyor. Arıtmaların çalıştırılmasından sorumlu olan yetkililer her şeyi görmezden geliyor ve sorunu çiftçiye mal ediyor. Bizim Trakya çiftçisinden beklentimiz çok büyük. Bu derenin kirli olmasından çiftçimiz, işçimiz sorumlu değil" diye konuştu.

Suyun canlı yaşamı için önemli olduğunu vurgulayan Demirci, "Su olmadan bitkiler iyi gelişemez, verim az olur.su ister gökten yağmur ile ister göller ve ırmaklardan, ister yer altı sularından gelsin canlılar gibi tarımsal üretim için de yaşamsaldır. Suyun yerine hiçbir ikame maddesi yoktur. Bu nedenle su, ticarete konu edilemez" dedi.

TEKSİF Lüleburgaz İrtibat Bürosu Eğitim Salonu'nda gerçekleşen kurultaya konuşmacıların yanı sıra çok sayıda çiftçi katıldı.

haberler.com