SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Çiftçiler patates fiyatının düşük olmasından şikayetçi

TwitterFacebook

Niğde'de geçen yıla oranla bu yıl patates fiyatının düşmesi patates üreticilerini mağdur etti. Patates üreticileri geçen yıl 55 kuruşa sattığı patatesi bu yıl 18 kuruşa veriyor.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patates fiyatlarının düşük olmasının çiftçide hayal kırıklığına neden olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Üretici geçen yıl 55 kuruşa sattığı patatesin fiyatını bu yıl 80 kuruş olarak bekliyordu. Fakat fiyat 18 kuruş olarak ortaya çıktı. Bu rakamın, çiftçinin yakmış olduğu elektriği, Tarım Kredi'den almış olduğu gübreyi, tohumu, bankadan çektiği krediyi karşılaması mümkün değil. Mecbur kalınca çiftçi ürünü komik fiyata satmak zorunda kalıyor." dedi.

Hükümetin ihracat teşvikini bu aylarda vermesi halinde tüccarın ihracata yöneleceğini anlatan Kenar, "Bu teşvik verilecekse şimdi verilmesi lazım. Sezon geçince hasat sonunda verildiği zaman gerçek üreticiye değil, hayali ihracatçıya yarıyor. Bazı teşvik söylemde kalıyor ve uygulanmıyor. Televizyonda gazetede söyleniyor ama bir süre zaman geçince olmadığı görünüyor ve çiftçimiz çok mağdur oluyor." şeklinde konuştu.

Patates üreticisi Coşkun Baydoğan ise bu yıl ki verimden memnun olduklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Ancak patates fiyatlarının ucuz olması çiftçimizi üzdü. 1 kilo patates kahvehanede içtiğimiz bir bardak çay parasını dahi karşılamıyor. Çiftçimiz ciddi manada borç içinde. Bu fiyatlarla, bu borç kapanmaz. Yetkililerden acil ihracatı artırmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı