SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Karadenizbirlik, ayçiçeği sezonunu 1,40 liradan açtı

TwitterFacebook

Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik) Genel Müdürü Ünal Erslan, 2012-2013 Ayçiçeği Alım Kampanyası'nı başlattıklarını açıkladı. Eraslan, oluşan piyasa şartlarını değerlendirmeleri sonucu, kilogram başına 1,40 lira avans bedelle ürün alımına başlanmasına karar verdiklerini kaydetti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ürün bedellerini çiftçiye peşin ödeneceğini hatırlatan Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Eraslan, üretici ortaklarının ürünlerini en iyi şartlarda alıp değerlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Alım kampanyası boyunca piyasa şartlarını dikkate alarak ürün teslim eden ortaklarına avans fiyatın yanı sıra fiyat farkı ödemesinde bulunacaklarını dile getiren Eraslan, yeni dönemde 50 bin ton ayçiçeği ürünü alımı hedeflediklerinin altını çizdi.

Yeni sezonun hem üreticiler hem de kendileri açısından verimli geçmesini temenni eden Genel Müdür Erarslan, "Yağlı tohum üreticilerinin üretimlerinden kâr elde edebilmesi, üreticinin bir sonraki sezon üretime devam etmesi, dolayısıyla hem bölge hem de ülke yağlı tohum üretiminin arttırılarak bölge ekonomisinin ve tarımsal sanayisinin gelişmesi demektir. Karadenizbirlik bu amaçla, bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir potansiyeli olan yağlı tohum üretimini ve üreticilerini 34 yıldır ayni ve nakdi kredilerle desteklemekte ve ürün alım garantisiyle binlerce üreticinin ve üretimin adeta sigortası olmaktadır." dedi.

Üretim ve fiyat oluşumuna etki eden iklim şartları, tüketim, arz ve talep durumu, dünya üretimi, döviz fiyatları ile vergi uygulamaları gibi faktörlerin piyasa değişimlerine neden olduğuna dikkat çeken Erarslan, "Karadenizbirlik tüm bu riskleri üretici adına üstlenmektedir. Birliğimiz bugüne kadar verdiği nihai fiyatlar ile serbest piyasada her zaman üretici lehine rol oynamış, üreticinin mağdur olmaması için azami gayret sarf etmiştir. Ülke ihtiyacının 3'te 2'sinin ithal edildiği yağlı tohum bitkilerinde istenilen üretim düzeyine ulaşmak için devletçe yapılacak desteklemeler çok önemli olup uygulanan prim desteğinin artırılarak sürdürülmesi de üretim artışını teşvik edecektir." ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı