SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Kırıkkaledeki kuraklık çiftçileri zor durumda bıraktı

TwitterFacebook

Kırıkkale'nin Aşağı Mahmutlar köyündeki çiftçiler, kuraklık sebebiyle mağdur olduklarını, tarladaki arpadan verim alamadıklarını ve kredilerini ödemeyemez duruma geldiklerini bildirdi....

Kırıkkale'nin Aşağı Mahmutlar köyündeki çiftçiler, kuraklık sebebiyle mağdur olduklarını, tarladaki arpadan verim alamadıklarını ve kredilerini ödemeyemez duruma geldiklerini bildirdi.

Aşağı Mahmutlar köyü sakinlerinden çiftçi Mesut Toyran, 130 dönüm tarlasının tamamen kuraklıktan etkilendiğini, Acer çayı mevkisi ile diğer bölgelerde tarlalardan verim alınamadığını söyledi. Tarlalara biçerdöver giremediğini belirten Toyran, "Bize inanmazlar diye tarlayı böylece bıraktık. Yetkililer gelsinler görsünler, 130 dönüm tarla tamamen kuraktan etkilendi. Masa başından konuşulup yüzde 25 raporu tutuluyor. Raporu verenler köyümüze dahi gelmedi"dedi.

Kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini kaydeden çiftçi Pevril Altın ise, "Delice ve Balışeyh ilçelerinde tutulan raporlarla yüzde 60 kuraklık tespit edilmiş. Burada ise yüzde 25 kuraklık olduğu gösterildiği için kuraklık ödeneği yapılmayacak. Bu yüzde 25 kuraklık raporunu kim, nasıl, nerede ve neye göre hazırladı, aklımız almıyor" diye konuştu. Tarım İl Müdürlüğü'ne verilen dilekçelerinin de işleme alınmadığını iddia eden Altın, "Kimse buraya gelip bakmıyor bile. Tarlamız kurak kaldı dediğimizde de terslendik. Dilekçe verdik, işleme alınmadı. İkinci kez dilekçe verdik. Yetkilileri buraya davet ettik ama hiçbir sonuç alamadık" şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı