SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Palamutların izi 3 yılda sürülecek

TwitterFacebook

Palamutların izi 3 yılda sürülecek

İstanbul Boğazı'nın en lezzetli balıklarından palamutun korunması ve göç yollarının tespit edilmesi amacıyla "Palamutlar Nerede" projesi hayata geçirildi.

Metro Toptancı Market ile Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) işbirliğiyle yürütülen projeyle Akdeniz ve Karadeniz ülkeleri arasında göç eden ve stokları bilinmeyen palamut balığının korunması, yeni bilgilere ulaşılması ve avcılığa bilimsel katkıda bulunulması, ayrıca tüketicilerin de bilinçlenmesi hedefleniyor.

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Balıkçı Kooperatifleri Başkanları ve akademisyenlerin yanı sıra Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan ve TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk katıldığı törende Beykoz'daki tarihi dalyanda yetiştirilen palamutlar Dünya Çevre Günü'nde törenle denize bırakıldı.

Proje kapsamında 3 yıl boyuncu her yıl bin 500 adet olmak üzere toplam 4 bin 500 palamut markalanıp denize bırakılacak. Boyu ölçülen balıkların üzerindeki markada, TÜDAV'ın irtibat bilgileri ve marka numarası yer alıyor. Bu balıkları bulan kişi, kurum ve balıkçılar TÜDAV ile irtibata geçmeleri durumunda sembolik hediyelerle ödüllendirilecek.

Markalanan balıkların bulunması için bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlanıp balıkçı birlik, kooperatif ve derneklerine dağıtılacak. Proje ile ilgili gelişmeleri öğrenmek, gelen bilgiler ışığında palamutların göç yollarını takip etmek isteyenler için ise projenin internet sitesi olan palamutlarnerede.org ziyaret edilebilecek. /Sedat Özkömeç/Yeni Şafak