SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Batmanlı çiftçiler tütün yerine mısır ekmeye başladı

TwitterFacebook

Tütüne getirilen kotanın ardından alternatif ürün arayışına giren Batmanlı çiftçiler, bu yıl mısır ekimine yöneldi. Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, ilde çiftçilerin bu yıl mısır ekiminde rekor kırdığını söyledi.

        Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, açıklamasında, bu sene dünyada mısır sıkıntısı olduğuna dikkat çekti. Aydiş, "Mısırın ambarı sayılan Amerika, Kanada, Meksika, Çin ve Hindistan'da ciddi anlamda kuraklık söz konusu. Dolayısıyla bu sene Türkiye'de de üretilen mısır ancak Türkiye'ye yetiyor. Mısır ekimlerinin durumu fena değil ama çok çok iyi de değil. Bizim tek sıkıntımız fiyat konusundadır." dedi.

        Pamuğun yerine çiftçilerin mısır ekimine yöneldiğini belirten Aydiş, bu yıl ofisin hala açıklama yapmamasının fiyat düşüklüğüne neden olduğunu ileri sürdü. Çiftçilere önerilerde bulunan Aydiş, "Ofis, biran önce açılır ve mısır alımına başlarsa fiyatların yükseleceğini düşünüyorum. Çiftçilerimiz eğer biraz sabrederlerse mısır fiyatının daha fazla yükseleceğini tahmin ediyorum." diye konuştu.

        Mısır hasadını yapan biçerdöver sahipleri de Batmanlı çiftçilerin fazla mısır üretmesinin kendilerini mutlu ettiğini ve bu sayede kazançlarının artığını ifade ettiler.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı