SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

"Beyaz Altın" Ponzaya Tarım Sektöründen İlgi

TwitterFacebook

?Beyaz Altın? Ponzaya Tarım Sektöründen İlgi ?

Türkiye'de seracılık, fidan yetiştiriciliği bitki altı dolgu malzemesi ve su tutucu olarak da kullanılan ve "Beyaz altın" olarak adlandırılan ponza madenine tarım sektöründen ilgi artmaya başladı. Türkiye'de seracılık, fidan yetiştiriciliği bitki altı dolgu malzemesi ve su tutucu olarak da kullanılan ve "Beyaz altın" olarak adlandırılan ponza madenine tarım sektöründen ilgi artmaya başladı.

Suyu bünyesinde tutup absorbe edici özelliği bulunan ponza madeni tarım sektöründe su kullanımını damla sulamadan daha aza indirgemesi yanı sıra seracılıkta yaygın olarak kullanılan ve yıllık olarak değiştirilmesi gereken bazı bitki altı malzemelerinin ömrünün tek yıllık olup maliyeti artırması nedeniyle seralarda çok yıllık alt malzeme olarak tercih edilmeye başlandı. Garden Pomza Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Elikara, inşaat iç ve dış mekanlarında süs bitkileri yetiştiriciliğinde çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları, bina çatı altlarında doğal klima görevi yapmakta kullanılmasının dışında inşaat sektöründe yeni oluşum hazır ev blok kalıpları üretiminde hafifliği, taşınma kolaylığı, klima özelliği nedeniyle tercih sebebi olan Ponza madenine ilgi her geçen gün arttığını söyledi. Elikara, Tomarza İlçesi'nde Sıhbarak Köyü sınırları içerisinde bulunan ponza maden ocaklarında açık işletme yapıldığını ve Develi İlçesi'ndeki işleme tesislerinde kurulu iş makinesi parkında günlük olarak 150 bin ton ponza işleme kapasitelerinin bulunduğunu anlattı. Elikara, karayolu taşımacılığı ile sınır komşusu ülkelere ponza madeni sevki yasak olduğu için ihracat yapılamadığından yakındı.

"Beyaz altını" olarak adlandırılan ponza, diş macunundan tarıma, savunma sanayinden inşaat sektörüne kadar birçok sektörün hammaddesi olan ponza taşının dünya rezervlerinin yüzde 45'i Türkiye'de bulunuyor.

haberler.com