SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Zehirli Mantarlara Dikkat

TwitterFacebook

Beypazarı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, son yağışların ardından ormanlık alanlardan veya arazilerden toplanan mantarların büyük risk taşıdığını, menşei belli olmayan doğa mantarlarının tüketilmemesi gerektiğini bildirdi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ormanlık alanlarda, kırsalda, tarla kenarlarında kendiliğinden yetişen mantarların zehirli olup olmadıklarını ayırt etmenin pratik yolları olmadığını belirtti.

Bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya çalışmanın, ciddi sonuçlar doğurduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Kulaktan dolma bilgilerle toplanan ve tüketilen mantarlar zehirlenmelere ve ölümlere neden olmakta. Doğa mantarının tüketilmesinden sonra kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı belirtileri görülüyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.

Kültür mantarları, bünyelerinde zehirli maddeleri bulundurmadığından bir zehirlenme görülmesi mümkün değildir. Ancak bu mantarların yetiştiği ortam itibarıyla, bazı mikroorganizmalar mantarların üzerinde bulunabilir. Bunlar da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Yağışların ardından ormanlık alanlardan toplanan mantarlar büyük risk taşımaktadır, menşei belli olmayan doğa mantarları tüketilmemelidir."

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı - www.aa.com.tr