SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi

TwitterFacebook
 20120921-2-1

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'da GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin yeni binası ve Kalite Teknoloji Laboratuvarı'nı hizmete açtı.

Türkiye'nin uluslararası ölçekte hizmet verecek tarımsal araştırma enstitüsünün yeni hizmet binası Diyarbakır'da açıldı. Konya ve İzmir'den sonra 3 temel araştırma enstitüsünden biri olan GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin temeli  Bakan Eker tarafından bir yıl önce  atılmıştı. Bir yıl içinde tamamlanan GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi hizmet binası ve Kalite Teknoloji Laboratuvar'nın açılışında konuşan Bakan Eker merkezin sadece bölgeye değil, Ortadoğu, Afrika, Kafkas ülkelerine kadar çok geniş bir coğrafyada tarım ve hayvancılığın geliştirilmesiyle ilgili hizmet üreteceğini kaydetti.

Tarımsal üretimin miktar ve kalite olarak geliştirilmesi için en çok ihtiyaç hissedilen alanın araştırma, geliştirme faaliyetleri olduğunu vurgulayan Bakan Eker, araştırma geliştirme faaliyetlerinin daha önce 11 milyon lira olan kaynağının bugün 126 milyon liraya çıkardıklarını anlattı. 6 milyon liraya mal olan merkezde, bugüne kadar ekmeklik ve makarnalık buğday, kırmızı mercimek, nohut ve pamuk çeşitlerinin geliştirildiğini belirten Bakan Eker, geliştirilen bazı çeşitlerin dekar başına 800 kilograma kadar verim verebilen üstün kabiliyete sahip olduğuna dikkat çekti. 

20120921-2-2

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesi