SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı çalıştayı yapılacak

TwitterFacebook

Emniyet Genel Müdürlüğü, 'Trafik Güvenliği Eylem Planı' dahilinde 'Tarım Araçlarının Güvenli Kullanımı' konulu bir çalıştay yapılacağını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre her yıl dünyada 1 milyon 250 binin üzerinde insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor; 50 milyondan fazla insan da yaralanıyor veya sakat kalıyor. Emniyetten yapılan açıklamada, "Sayın Başbakanımız tarafından imzalanarak 31 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 'Trafik Güvenliği Eylem Planı'nda 'Tarımsal faaliyetlerin arttığı dönemlerin öncesinde ve dönem içerisinde gerekli tedbirler alınacak, denetimler arttırılacak, bilişim teknolojisi araçları ve diğer duyuru ve bilgilendirme yöntemleriyle toplum bilgilendirilecek, kaza oranlarındaki değişim dikkatle takip edilecektir' denilmektedir. Tarımsal faaliyetlerin arttığı dönemlerde tarım araçlarının trafikteki yoğunluğu artmakta ve bu bölgelerde özel önlemler alınması gerekmektedir." denildi.

10 yıllık 'Trafik Güvenliği Eylem Planı'nı hayata geçirmek amacıyla bir dizi çalışmalar başlatıldığının belirtildiği açıklamada, bu çalışmalardan birisinin de traktör ve karayolunu kullanan tarım araçlarının güvenli kullanımı ve teknik eksikliklerinin giderilmesi konusu olduğu ifade edildi.

Bu doğrultuda ilgili kurum, kuruluş, üniversite, sivil toplum kuruluşu ve özel sektörün katılımıyla 27-28 Eylül 2012 tarihinde Ankara Hilton Otel'de 'TarımAraçlarının Güvenli Kullanımı' çalıştayı yapılacağı bildirildi.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı