SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Kuru incir ihracatı bereketli başladı

TwitterFacebook

Türkiye'nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirin ihraç sezonu başladı. İhracatçılar, ilk gemiyle 4 bin 703 ton ürün karşılığında 18,4 milyon dolarlık döviz girdisi sağladı. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerine göre bu sezon, 56 bin 900 ton kuru incir rekoltesi bekleniyor.

Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Menaşe Gabay, Aydın ve İzmir illerinde üretilen ve yaklaşık 30 bin çiftçi aileyle 20 bini aşkın işletme çalışanının geçim kaynağı olan kuru incirin, önemli bir tarım ihraç ürünü olduğunu belirtti. Türkiye'nin 2011/2012 sezonunda 50 bin 209 ton kuru incir ihraç ederek 165 milyon 634 bin dolar döviz kazandığını kaydeden Gabay, yeni sezonda 56 bin 900 ton rekolte tespit edildiği bilgisini vererek, "Önümüzdeki sezon 45-50 bin ton civarında ihracatı öngörüyoruz." dedi.

Türkiye'de üretimi ve ihracatı yapılan kuru meyvelerin daha etkin tanıtımı amacıyla Kuru Meyve Tanıtım Grubu kurma çalışmalarında son aşamaya gelindiğini de anlatan Gabay, grubun Çin, Rusya, Hindistan gibi kuru incir talebinin düşük fakat nüfusun yüksek olduğu ülkelerde tanıtıma ağırlık vereceğini dile getirdi.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı