SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Brezilya, Çin'i Bırak, Türkiye'ye Bak!

TwitterFacebook

New York Times, yatırımcılara Türkiye'yi tavsiye etti

Brezilya, Çin?i Bırak, Türkiye?ye Bak!

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinin başında gelen Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya'ya yönelik eleştiriler giderek artıyor. ABD'li New York Times'ın (NYT) haberine göre BRIC ülkeleri olarak adlandırılan bu ülkelerin borsaları geride kalan son 3 yılda sürekli kötü performans gösterirken, gelecek vaat eden diğer gelişen ülkeler yatırımcılar açısından daha cazip hale geldi.

Gazete haberinde başta Türkiye ve Güney Kore olmak üzere ekonomik gelişmesine süreklilik kazandıran ülkelerin uzun vadede yatırımcılar açısından çok daha büyük fırsatlar sağlayacağını yazdı. Haberde BRIC ülkelerinin endekslerinde istikrarsız bir seyir izlenirken Mısır'da bu yıl borsanın yüzde 60, Türkiye'de ise yüzde 30 yükseldiğine işaret edildi.

NYT'nin haberinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın önemli bir ekonomik gösterge olduğu ancak yatırımcıların asıl borsa performansına baktığı da vurgulandı. Sermaye akışına da dikkat çekilen haberde, "Geçen sene BRIC ülkelerinden kaçan sermaye miktarı 5.4 milyar dolara ulaştı. Bu yıl ağustos ayında bile bu rakam 1.3 milyar dolara çıktı" denildi.

Brezilya, Çin?i Bırak, Türkiye?ye Bak!

İspanya'da hükümetin 13 milyar Euro'luk tasarruf paketine karşı gösteriler devam etti. Dün de 60 bini başkent Madrid'de olmak üzere yüz binlerce kişi ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerine kadıldı. Öte yandan ülkedeki sendikalar alınan ekonomik tedbirlerin referanduma götürülmemesi halinde genel greve gidecekleri uyarısını tekrarladı. Yerel seçimlerin yaklaştığı ülkede, 14 Kasım'da genel greve gidilmesi ihtimali bulunuyor. Madrid'de düzenlenen gösteride "Ekmeksiz huzur olmaz", "Onların yağması, bizim krizimiz" yazılı pankartlar taşındı.

Kaynak: çiftlik dergisi