SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

TÜBİTAK'ın En Önemli Müşterisi Tarım Bakanlığı'dır

TwitterFacebook

12102012-1-2

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, TÜBİTAK'ın Türkiye'de en önemli müşterisi Tarım Bakanlığı'dır. Tarım Bakanlığı TÜBİTAK'a en fazla proje götürüp, en fazla para alan kamu kuruluşudur" dedi.

Dicle Üniversitesi'nin (DÜ) 2012-2013 akademik yılı ve yapımı tamamlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin (ÜBF) açılışı için DÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Bakan Eker, DÜ'nün gerek öğrenci sayısı, gerekse de altyapısı ve bilimsel çalışmalar için gereken kadro ve teknik donanımı ile giderek gelişme gösterdiğini söyledi.

Bakan Eker, hükümet olarak eğitim ve öğretime en üst düzeyde önem verdiklerini, kamu bütçesi içerisinde eğitimin payının milli savunmayı geçerek birinci sıraya geldiğini belirterek, "Eğitimin bütçeden aldığı pay yüzde 9'dan yüzde 16'lara çıktı. Yükseköğretimin bütçesi yüzde 2.5 milyardan, 11.5 milyara, eğitime ayrılan toplam bütçe 10.8 milyardan 49 milyar liraya çıktı. Türkiye'de son 10 yıl içerisinde 53 olan devlet üniversitesi sayısı 103'e, 23 olan vakıf üniversitesi sayısı da 65'e çıktı. Toplamda üniversite sayısı 76'dan 168'e yükseldi. Bugün bütün şehirlerde birer üniversite bulunmakta, aralarında sağladıkları rekabetle ve birbirleri ile yarışla daha büyük başarılara imza atmaktadırlar" diye konuştu.

Türkiye'de AR-GE projelerine verilen desteğin 2002 yılında 1.8 milyar lira iken, 2010 yılında 9.3 milyar liraya çıkardıklarını dile getiren Bakan Eker, bakanlık olarak da 58 araştırma enstitüsü ile AR-GE faaliyetlerine destek verdiklerini bildirdi.

Bakan Eker, "TÜBİTAK'ın Türkiye'de en önemli müşterisi Tarım Bakanlığı'dır. Tarım Bakanlığı TÜBİTAK'a en fazla proje götürüp, en fazla para alan kamu kuruluşudur. Kamu kuruluşları içinde bakanlığımız bir numara. 58 araştırma enstitümüzle AR-GE faaliyetlerine destek veriyoruz" dedi.

Bakanlık olarak diğer faaliyet alanlarında ve DÜ ile müşterek projeler yapmaya, çalışmalar gerçekleştirmeye kararlı olduklarına dikkati çeken Bakan Eker, yakın bir zamanda Diyarbakır'da Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi kurduklarını hatırlattı. Tören, DÜ Konservatuvar Bölümü öğrencilerinin verdiği konserle sona erdi.

Silvan Barajı'yla 2.5 milyon dönüm arazi sulanacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Silvan ilçesinde 3 fabrika ile 1 yüksekokul ve 1 turizm tesisinin açılışını da yaptı. Vali Mustafa Toprak ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyunlu'yla birlikte Güler ve Siliva tekstil, Kristal Yemek fabrikası ile Silvan Meslek Yüksekokulu ve Hasuni Mağarları Tesisi'nin açılış törenlerine katılan Bakan Eker, törenlerde yaptığı konuşmada, yürürlüğe giren teşvik uygulaması sayesinde bölgenin yatırım açısından cazip hale getirildiğini, bunun sonucunda çok sayıda yatırımcının bölge illerine yatırım yapmak için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Silvan başta olmak üzere bölgede istihdam yaratan her yatırımın kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Bakan Eker, bugün açılışını yaptığı tesislerin kendisini mutlu ettiği kadar gelecek içinde umutlandırdığını kaydetti.

Açılışı gerçekleştirilen 3 fabrikada ilk etapta 230 kişinin istihdam edileceğini ancak kısa süre içinde bu sayının 2-3 kat artacağını belirten Bakan Eker, yaklaşık 4 ay önce temeli atılan Silvan Barajı'nın devreye girmesiyle de 2.5 milyon dönüm tarım arazinin sulanacağını söyledi.

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesi