SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Desteklenen Projelerle İstihdam Artıyor

TwitterFacebook

 121015-2-1

Bakan Eker, bölgedeki işsizliği azaltmak amacıyla Karacadağ Kalkınma Ajansı ve bakanlığının birçok projeye destek verdiğini, bu sayede çok sayıda kişinin istihdama kavuştuğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın 2012 yılı Mali Destek Programı'nın tanıtımı için düzenlenen toplantıya katıldı. Burada konuşan Bakan Eker, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın 2010-2011 yıllarında 268 projeye toplam 41 milyon lira destek verdiğini belirterek, bu sayede çok sayıda kişinin istihdama kavuştuğunu söyledi. Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki çok önemli turizm merkezlerinin bu destekler sayesinde restore edilerek turizme kazandırıldığını vurgulayan Bakan Eker, şöyle konuştu:

"Karamsarlık pompalamaya ve aşılamaya çalışanlara rağmen bu projelerden yararlanan girişimcileri minnetle yad ediyorum. Ajans, 2012 yılı için sanayi, ekonomi ve turizm alanında toplamda 19 milyon lira destek sağlayacak. Ajansın yanı sıra bakanlığımızın da yüzde 50 hibe sağladığı önemli destekler var. Bazılarında yüzde 50-60 oranında hibe desteği veriyoruz. Sadece hayvancılık alanında aralık ayında bitecek 23 projemiz var ve bunda 411 kişi istihdam ediliyor. Bakanlığımızın desteğiyle Diyarbakır'da tamamlanan 280 civarında proje var. Yüzlerce insan bu sayede evine ekmek götürüyor. Bölgenin kalkınması için olağanüstü çaba sarf ediyoruz, kararlılıkla bu projeleri uygulamaya devam edeceğiz. Bazıları karamsarlıktan, gözyaşından, bombadan medet umarsa umsun. Onlara inat hayata sarılacağız, sevginin ve barışın dilini kullanacağız. Bu bölgeye hayat sağlayacak, istihdam yaratacak projeleri uygulayacağız. Bu bölgedeki işsizlerin, yoksulun ve yatırımcının gönlü bizimle. Onlar bize bakıyor, biz onlara destek vermeye çalışıyoruz. Ama burada meslek odalarımıza büyük işler düşüyor, sorumluluk düşüyor."

"Hepimiz bir şekilde seçildiğimiz veya atandığımız görevi yürütürken tarihe karşı, millete karşı ve geniş toplum kesimlerine karşı sorumluluğumuzu asla unutmamalıyız" diyen Bakan Eker, şöyle devam etti:

"Makamlar mevkiler gelir geçer. Bu makam da, mevki de hizmet aracı olmalı. Buradan ayrılıp gittiğimiz gün Allah razı olsun şu başkan, şu projeyi destekledi, yaptı. O gün tehdit ediliyordu, baskı görüyordu buna rağmen yaptı' dedirtmemiz lazım. Bir siyasetçi, bir vali, bir bürokrat hepimiz bunu dikkate almalıyız. Gündelik gelip geçici birtakım baskılarla yılar, geri adım atarsak sadece kendimize karşı değil, yetiştiğimiz topraklara büyüdüğümüz topluma karşı gerçekten görevimizi yapmış olmayız. Bu anlamda ajansımızın çabalarını takdirle karşılıyorum. Diyarbakırlı girişimcilerin bundan istifade etmesini istiyorum. Diyarbakırlı girişimcinin artık mazereti yok. Ne bahane ne mazeret alanı ikisi de kapalı. Getir projeni yüzde 50 destek al. Meslek kuruluşları, birlikler, odalar için de böyle. Getirin projenizi alın desteğinizi."

Daha sonra Bakan Eker, Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan geçen yıl aldığı destekle başarılı olan 3 firma temsilcisine plaket verdi.

121015-2-2

121015-2-3

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesi