SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Tarımsal makine ve ekipmana 625 milyon liralık destek verildi

TwitterFacebook

19102012-8-1

Bakan Eker, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında 160 bin 561 tarımsal makine ve ekipmana 625 milyon liralık destek sağladıklarını bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Erkunt Traktör'ün 50'inci modelinin hattan indirilmesi törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Eker, yerli traktör üretimindeki başarılarından dolayı Erkunt Ailesi'ni kutladı.

Traktör ve onunla birlikte kullanılan alet ve ekipmanların tarımsal üretimde verimliliğinin artması ve üretim maliyetinin düşmesi anlamına geldiğini dile getiren Bakan Eker, bakanlık olarak tarımsal üretimin artırılıp geliştirilmesi çerçevesinde destekleme politikalarını hayata geçirdiklerini ifade etti.

Bakan Eker, özellikle kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında iki önemli konu bulunduğunu belirtti. Bunlardan birinin çiftçinin hem tarımsal hem de hayvansal üretimde kullandığı makine ve ekipmanlara yönelik destek projesi olduğunu ifade eden Bakan Eker, 2007 yılından itibaren Bakanlığının bu kapsamda 160 bin 561 projeye 625 milyon lira destek verdiğini kaydetti.

Çiftçilere traktör alımında kredi kolaylığı sağladıklarını da hatırlatan Bakan Eker, 'Tarım alet ve makinelerine verilen zirai kredilendirme belge sayısı, bundan 10 sene önce sadece 32 iken, 2012 yılının 9 ayında bu rakam bin 227'ye yükseldi. Yıl sonuna kadar bin 500'ü bulur" diye konuştu.

Türkiye'de 150 çeşit tarım alet ve makinesi üretildiğini anlatan Bakan Eker, Türkiye'de 2002 yılında traktör üretimi 14 bin 800 iken, 2011'de 65 bine yükseldiğini, traktör ihracatının ise geçen yıl 10 bin 437'ye ulaştığını bildirdi.

Türkiye'nin tarımda önemli ilerleme kaydettiğine işaret eden Bakan Eker, Türkiye'nin geleneksel markalarının gıda ve tarımla ilgili olduğunu söyledi. Bakan Eker, "Türkiye'nin çiftçisi bugün 75 milyon insanını ve 30 milyonun üzerinde turistin karnını doyuruyor. Üstüne de 15 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor" dedi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de yerli traktör üreticilerinin vergiler nedeniyle sorunlar yaşadığını ifade etti.

Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan ise 8 yıllık bir markanın 50. modelini hattan indirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Konuşmaların ardından fabrikayı gezen Bakan Eker, Erkunt Traktör tarafından üretilen "Kıymet 90e"nin sürücü koltuğuna da oturdu. Bakan Eker, daha sonra bu traktörü satın alan Abdullah Demirtaş'a anahtarını teslim etti.

Kaynak: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı