SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Kış Öncesi 'Bitkisel' Tavsiyeler

TwitterFacebook

Kış Öncesi ?Bitkisel? Tavsiyeler

Yaklaşan kış öncesi bitkilerle sağlıklı kalmak mümkün

Yaklaşan kış mevsimi nedeniyle insanların aktarlara olan talebi artıyor. Alternatif olarak kullanılan bitkiler her zaman olumlu sonucu veremeyebiliyor.   Aktarların, Ihlamurun yanında bir parça zencefil, bir parça karanfil veya bir parça tarçın alınabileceği yönünde tavsiyesi var.

Çok yorgun olanlar 3-4 tane karanfili hafif kaynatıp içerek yorgunluğunu giderebilir. Karanfil antiseptik bir köktür, içildiği zaman boğaz ağrıları önlenmiş olur. Kış günlerinde anneler zencefili balla karıştırarak çocuklarına verebilir.   Tarçın vücuttaki insülini dengeliyor. Avrupa'daki bilim insanlarının tarçındaki etken maddenin Alzheimer riskini ortadan kaldırdığını kanıtladıklarını belirtiyor.

Bütün bitkiler masum değildir

Adaçayı çok doğal bir kimyasaldır. Ağızda çürük varsa, bakteri ve koku oluşuyorsa ada çayıyla gargara yaparak bu yok edilebilir. Adaçayının sürüldüğü yeri sinek ısırmaz. Tarım ilaçları gelişmeden önce böcek gelmesin diye ada çayını kurutup, öğüterek sebzelerin üstüne atarlardı. Bütün bitkiler dikkatli kullanılmalı çünkü bütün bitkiler masum değildir.

Kurutulan bitki de aynı yıl içerisinde tüketilmelidir.trt