SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Tarımsal büyümede AB'yi geride bıraktık

TwitterFacebook

121107-1-1

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, son on yılda Türkiye'de tarımın yüzde 2,1'lik büyümeyle, ortalama yüzde 0,9 büyüyen Avrupa Birliği'ni (AB) geride bıraktığını söyledi. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesine ilişkin sunum yapan Bakan Eker, tarım sektörünün Türkiye nüfusunun yüzde 25.5'ini istihdam ettiğini belirterek, sektörün ülkenin geçen yılki genel ihracatının yüzde 11.3'üne karşılık gelen 15.3 milyar dolara sahip olduğunu dile getirdi. Bakan Eker, Türk tarım sektörünün son 8 yılının 7'sinde pozitif büyüme gösterdiğini belirterek, "Son 10 yıl içinde AB'de 27 ülkenin ortalama tarımsal büyümesi 0,9, Türkiye'de tarımın aynı dönemde ortalama büyümesi yüzde 2,1" şeklinde konuştu. Tarım sektöründe ithal edilen ürünlerden bazılarının çıktılarının, sanayi sektöründe görüldüğüne dikkati çeken Bakan Eker, ithal edilen ürünlerin 6.6 milyar dolarının bu tür ürünler arasında yer aldığını ifade etti. Bakan Eker, "Bunu çıkardığımızda geriye kalanlarla değerlendirdiğimizde Türk tarım sektörünün ihracatı 317 milyon dolar fazla veriyor. Türkiye tarımda net ihracatçı konumundadır. Sadece gıda açısından bakıldığında 3.4 milyar dolar dış ticaret fazlası var" dedi. 

Türkiye'nin birçok ülke gibi tarım sektörünü desteklediğinin altını çizen Bakan Eker, çiftçiye birçok kalemde bu yılsonu itibariyle 7,7 milyar lira nakit karşılıksız destek verilmiş olacağını söyledi. Bakan Eker, son 10 yılda bu şekilde verdikleri destek miktarının 50 milyar 700 milyon liraya ulaştığını kaydetti. Süt tozu ithalatının sona erdirilmesi için bu alanda destek verdiklerini belirten Bakan Eker, bu sayede sanayicinin yerli süt tozu kullandığını söyledi. Türkiye'nin bitkisel ürün hasılasının 10 yıl önce 16,8 milyar dolarken, 2011 üretim değerinin 40,8 milyar dolara yükseldiğine işaret eden Bakan Eker, bunun yüzde 100 artış anlamına geldiğini vurguladı. 

Türkiye'de önceki yıllarda hayvancılık desteklerine çok cüzi miktarların ayrıldığını belirten Bakan Eker, toplam tarım destekleri içindeki hayvancılık desteklerinin payının bu yıl yüzde 28.5'e ulaştığını söyledi. Türkiye'de ilk hayvan sayımının 1984 yılında yapıldığını anımsatan Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: "Baz alacaksak 1984 yılını baz almamız lazım. O yıl sığır sayısı 12 milyon 400 bin. Bunun içindeki kültür ırkı oranı yüzde 2-3 civarında. Yüzde 95'in üzerindeki kısmı yerli ırklardan veya bunların melezlerinden oluşuyor. 2002'de Türkiye'de sığır sayısı 9 milyon 800 bin. 10 yılda 12 milyon 400 bine, 1984 yılındaki rakama ulaştı. Bu sayısal artış, yanında kalite artışını da getirdi. Yüzde 26.3'lük bir artış var. Kültür ırkı yüzde 39'a çıktı. Küçükbaş hayvan sayısı Cumhuriyet tarihi boyunca kentleşmeden dolayı azalış izliyordu. Ama aldığımız tedbirler sayesinde bu trend yukarıya doğru dönmeye başladı. Toplam küçükbaş sayısında şu anda 32.3 milyona çıktık ki bu, bu alandaki stratejinin doğru olduğunu, doğru bir istikamette girdiğini gösteriyor." 

Süt üretiminin 15 milyon tona, kırmızı et üretiminin ise 776 bin tona ulaştığını vurgulayan Bakan Eker, "Yem bitkileri üretim alanı 1 milyon 153 bin hektar alandan, 2 milyon 226 bin hektar alana çıktı. Yüzde 93'lük bir artış var" dedi. Yem bitkileri üretiminin yüzde 32.6 arttığını kaydeden Bakan Eker, "Saman bu günlerde çok sık konuşuluyor. Türkiye'nin saman üretimi 2011'de 28.3 milyon ton. İthal edilen saman miktarı 461 ton. Ama Türkiye'nin üretimi 28,3 milyon ton. Bu seneki nisan yağışlarının bazı bölgelerde yetersiz olmasından kaynaklanan bir durumdu" şeklinde konuştu. 

Türkiye'deki gıda mevzuatının AB ile uyumlaştırıldığını söyleyen Bakan Eker, bu kapsamda 103 yeni yönetmelik çıkarıldığını dile getirdi. Halk sağlığını ve tüketiciyi korumaya yönelik düzenleme yapıldığını ifade eden Bakan Eker, tağşiş yapılan ürünlerin açıklandığını da söyledi. Denetim sayısının yılda 39 binken, 400 bine çıkarıldığını bildiren Bakan Eker, ekmekte kepek oranının artırıldığını, tuz oranının düşürüldüğünü söyledi. Bakan Eker, yeni düzenlemeye göre kanatlı hayvan eti ile kırmızı etin karıştırılamayacağını da hatırlattı. Okul kantinlerinin de denetlendiğini anımsatan Bakan Eker, kesimhanelerin eksikliklerinin giderilmesi için de düzenlemeye gidildiğini belirtti. İstihdam edecekleri tarım danışmanlarının, çiftçilerin yanında her türlü danışmanlık hizmeti vereceklerini bildiren Bakan Eker, Okul Sütü Projesi'nin bu eğitim öğretim döneminde haftanın üç günü özel okullar da dahil olmak üzere uygulanacağını kaydetti. Türkiye'nin 2023 yılında tarım alanındaki hedefinin dünyada ilk beşe girmek olduğunu ifade eden Bakan Eker, Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'yı da 150 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesi