SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Domatexpo Fuarı açıldı

TwitterFacebook

121122-1-1

Antalya'da düzenlenen 1. Domates Fuarı (Domatexpo) düzenlenen törenle açıldı. Antalya'nın Kumluca ilçesinde 24 ilden 68 domates üretici firmasının katıldığı fuar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile birlikte Antalya Milletvekili Menderes Türel, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Hakkı Şafak Ses, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan ve Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'nın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Açılış töreninde konuşan Bakan Eker,  Türkiye'nin sebze üretiminde dünyada 4'üncü sırada olduğunu ifade etti. Kumluca'nın tarım alanında Antalya'nın öncü ilçesi olduğunu belirten Bakan Eker, Türkiye'nin bugün domates üretiminde dünyanın ilk 3-4 ülkesinden biri olduğunu ifade etti. Bakan Eker, TÜİK'in bu yılki domates üretim tahmininin yaklaşık 12 milyon ton olduğun dile getirdi. Kumluca'da seralarda kullanılan kimyasal ilaçların plastik kaplarının geri dönüşümü konusunda çalışma başlattıklarını kaydeden Bakan Eker, plastiğin toprakta bin sene bozulmadan kaldığını belirterek plastik içindeki kimyasal maddenin de canlıları zehirlediğini vurguladı. Çevrenin zehre karşı korunması gerektiğini dile getiren Bakan Eker, üreticilerden kullandıkları plastik ambalajı 3 kez yıkanması, özel kaplara yerleştirilerek, geri dönüşüm kutularına atmalarını istedi. 

Türkiye'de yaşayan 75 milyon insan ve yılda gelen 30 milyon turistin karnının Türk çiftçisi tarafından doyurulduğunu vurgulayan Bakan Eker, "Gıda güvenliği bakımından Türkiye'nin bir sorunu yok. Türkiye'de herkese yetecek kadar gıda var, herkes de bir şekilde ulaşıyor" dedi. Türkiye'nin 10 yıl önce tarım hasılasının 23 milyar olduğunu, bugün bu rakamın 62 milyar dolara ulaştığını anlatan Bakan Eker, 2023 yılı için ise 150 milyar dolarlık tarım hasılası ve 40 milyar dolar tarım ihracatı hedeflediklerini kaydetti. Bakan Eker konuşmasına şöyle devam etti: 'Türkiye sebze üretiminde dünyada 4'üncü sırada. Bu önemli bir husus. 24 milyar hektar arazide 6 milyon 500 bin çiftçi, üretim yapıyor. Çin birinci, Hindistan ikinci, ABD üçüncü ve biz dördüncü sıradayız. TÜİK'in tahmini rakamlarına göre sebze üretimi bu yıl yaklaşık 28 milyon ton olacak. Domates üretiminde de Türkiye önemli bir noktada. Yine TÜİK'in tahmini rakamlarına göre bu yıl domates üretimi 12 milyon ton ve Türkiye domates ihracatında da dünyanın 4'üncü ülkesi." 

Türkiye'de tarım topraklarının daha verimli kullanılması amacıyla yeni bir çalışma yaptıklarının altını çizen Bakan Eker, tarım topraklarının haritasını çıkardıklarını söyledi. Buna göre her 2,5 dönümlük arazide hangi tarım ürününün bulunduğunu ve verimliliğini bildiklerini anlatan Bakan Eker, "Tarım topraklarının adeta MR'ını çektik" dedi. Türk tohumculuğunun da haksız eleştirilere maruz kaldığına değinen Bakan Eker, Türkiye'deki tohumların yüzde 93,6'sının yerli üretim olduğunu vurguladı. 10 yıl önce Türkiye'de 145 bin ton tohum üretildiğini belirten Bakan Eker, "2011 yılında ise 637 bin ton tohum üretildi. Bu yüzde 339 artış demektir. Tüm üreticilerimizin ellerine sağlık" şeklinde konuştu. 

Sebze tohumunda da 2002 yılında bin 200 ton olan üretimin bu yıl 2 bin 200 tona çıktığını ifade eden Bakan Eker, Türkiye'nin tarım alanında önemli adımlar attığını bildirdi. Bakan Eker, Antalya'daki çiftçilere 4 bin 706 makine ekipman desteği sağlandığını, 15 milyon lira hibe verildiğini belirtti. Bu yıl Antalya çiftçisine 60 milyon 300 bin lira karşılıksız nakit destek verildiğini söyleyen Bakan Eker, ülke genelinde çiftçilere yüzde sıfır ile 7,5 arasında faiz uygulaması yapıldığını bildirdi. Bakan Eker, 2016 yılında Dünya Botanik EXPO'sunun da Antalya'da yapılacağını, EXPO ile ilgili çalışmaların da hızla sürdüğünü kaydetti. 

Törende konuşan Antalya Milletvekili Menderes Türel de Türkiye'de domates alanındaki ilk fuarın Kumluca'da yapıldığına dikkati çekti. 10 yıl önce tarım sektöründe tartışılan konuların çok farklı olduğunu dile getiren Türel, "10 yıl önce hep birlikte zirai kredilerin yüksekliğinden bahsederdik, bugün ise daha düşük faizlerle çiftçiler kredi kullanabiliyor. Üretim sıkıntısından bahsederdik, bugün ise üretim patlaması yaşanıyor. Enflasyon canavarı vardı, bugün şükürler olsun bu da tarihe karıştı. En öncelikli sorunumuz da ürünlerin düşük fiyatla satılıyor olması" dedi. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'de üretimde sorun olmadığını, asıl sorunun pazarlama konusunda yaşandığını dile getirdi. Üretici birliklerinin önemine işaret eden Bayraktar, üretici birliklerinin güçlenmesi halinde ürünün de hak ettiği fiyattan satılabileceğini vurguladı.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Hakkı Şafak Ses, tohumculukta son 8 yılda önemli atılımlar yapıldığını, geleceğe yönelik de ciddi adımlar atıldığını dile getirdi. Türkiye topraklarına ekilen ve dikilen hiç bir ürünün GDO'lu ya da insan sağlığı açısından sıkıntı oluşturacak nitelikte olmadığını belirten Ses, "Bu konuda ciddi hapis ve para cezaları var. Maalesef magazin boyutta, bazen de siyasi boyutta ele alınan olumsuz algılamalar, tüketimi de olumsuz etkiliyor" dedi. Türkiye'de ekilen tohumların 93,6'sının yerli olduğunun altını çizen Ses, "Türkiye'de 260 milyar dolarlık genel ithalatın sadece 178 milyon dolarını tohum oluşturmaktadır" şeklinde konuştu. Bu olumsuz algılamaların Türkiye'nin büyümesinden kaynaklandığını belirten Ses, tarım sektörünün Türk halkının gözünde aşağılanmaması gerektiğini dile getirdi.  

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, üretimde markalaşmanın önemli olduğunu, Kumluca'da domates markası oluşturulması gerektiğini söyledi. Üretim planlaması yapılması gerektiğini ifade eden Tavşan, talebe göre üretim yapılması ve değeriyle pazarlanması gerektiğine işaret etti. 

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ise Antalya'dan yapılan 1,2 milyar ihracatın yüzde 50'sini tarımın oluşturduğuna işaret etti. 

Kurdele kesiminin ardından fuardaki stantları tek tek gezen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,  kendisine ikram edilen domates dondurmasını yedi. Fuar, 24 Kasım'da sona erecek. 

Kaynak: tarım.gov.tr