SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Ağrıda Çiftçiye 75 Milyon Liralık Destek

TwitterFacebook

Ağrı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Demirkıran, kentteki çiftçiye 75 milyon lira destekleme ödeneceğini belirterek,

"Ağrı'da 2012 yılında 1 milyar 352 milyon 677 bin tarımsal gelirimiz oldu" dedi.

Demirkıran, bir lokantada düzenlenen değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, 2012 yılında Ağrı'da tarım ve hayvancılık alanında yapılan faaliyetleri ve hedefleri hakkında bilgi vererek, 2003 yılında kentte çiftçilere 48,9 milyon lira tarımsal destekleme yapıldığını söyledi.

Çiftçilere 2012 yılında toplam 74 milyon lira destekleme verildiğini vurgulayan Demirkıran, "2012-2013 yılında da çiftçilerimize yaklaşık 75 milyon lira destekleme ödemesi yapılacaktır. Türkiye, tarımda ekonomik büyüklük yönüyle dünyada yedinci sırada yer alıyor. Ağrı'nın hayvancılık ve tarım açısından geliştirilmesi için yeterli kaynağa sahibiz. İlimiz mera büyüklüğü açısından Türkiye'de dördüncü sırada" dedi.

Kentte şu anda 314 bin büyükbaş, 1.3 milyon küçükbaş hayvan ve 29 bin adet de arı kovanı bulunduğunu anlatan Demirkıran, "Ürettiğimiz bitkisel ve hayvansal ürünlerin ilimize katkısına bakacak olursak, bitkisel üretim oranı 684 milyon 891 bin, hayvansal üretim ise 667 milyon 785 bindir. Ağrı'da 2012 yılında 1 milyar 352 milyon 677 bin liralık tarımsal gelirimiz oldu" diye konuştu.

Ağrı'da tarımsal arazilerin miras yoluyla bölünmesinin önemli bir sorun olduğunu dile getiren Demirkıran, tarıma dayalı organize sanayi bölgesinin olmaması, çevre illere nazaran gelir düzeyinin düşük olmasının ve çiftçilerin göç etmesinin de tarımı olumsuz etkilediğini söyledi.

2013 yılında Ağrı'da tarım ve hayvancılık alanında yeni hedefler koyduklarını belirten Demirkıran, bu hedeflere ulaşmak için çaba göstereceklerini ifade etti.

Kaynak: haberler.com