SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Su Ürünleri Sektörü 2023 İhracat Hedefini 3.5 Milyar Dolara Çıkardı

TwitterFacebook

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 2023 yılı için belirlediği 3 milyar dolar ihracat hedefini, 3.5 milyar dolara çıkardı. Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2023 yılında sektör olarak 3.5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan açıklamaya göre Türk su ürünleri sektörü, İzmir'de düzenlenen "6. Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" Future Fish Eurasai 2012 Fuarı'nda buluştu. Açılışta konuşan Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, "Türk Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörümüz Mayıs ayı sonu itibariyle yıllık 1.5 milyar dolarlık ihracat rakamını geçti. 2023 yılında 3.5 milyar dolarlık ihracatı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hediye etmek için çalışıyoruz" dedi.

-SU ÜRÜNLERİ İHRACATININ ARTIRILMASI ÇALIŞMALARINDA DEVLETİN DESTEĞİNİ ARKAMIZDA HİSSETMEK İSTİYORUZ-

Su ürünleri sektörünün ihracatı arttırmak için yoğun çaba gösterdiğini ifade eden Kızıltan, Su ürünleri sektöründe hayal kırıklığına neden olan Hayvansal desteklemelerin yüzde 80 oranında azaltılmasına yol açan 7 Mayıs 2012 tarihli Bakanlar Kurulu Kararından sektörün duyduğu rahatsızlığı ise şu sözlerle dile getirdi:
"Türkiye'den Avrupa Birliği'ne ihraç edilebilen tek hayvansal ürünümüz olan su ürünleri ihracatının arttırılması için yürüttüğümüz çalışmalarda Devletimizin desteğini arkamızda hissetmek istiyoruz. Bu sektör, devlet destekleri sayesinde açık denizlere gidebildi. 6 milyonluk Norveç somon balığı ihracatından yıllık 6 milyar euro kazanıyor. 75 milyonluk Türkiye ise daha yeni 500 milyon dolar rakamına ulaştı. Levrek ve çipurada Avrupa'da birinci üretici konumuna yükseldik. Güzel bir gelişim gösteren su ürünleri sektörüne verilen destekler devam ettiği takdirde başarılar gelecektir."

-SU ÜRÜNLERİ TANITIM GRUBU'NDAN BALIK ZİYAFETİ-

Türkiye'nin su ürünlerinin yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımı için su ürünleri fuarlarına katılarak ziyaretçilere balık ziyafeti sunan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, "6. Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" Future Fish Eurasai 2012 Fuarı'nda da yerini aldı. Future Fish Eurasia 2012 Fuarı'na, info stand ile katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, Türk su ürünlerini fuar ziyaretçilerinin beğenisine sundu. Fuarda, 3 gün boyunca 5 bin kişiye balık ziyafeti sunulması hedefleniyor.
"6. Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" Future Fish Eurasai 2012 Fuarı'nın açılışına İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürü Durali Koçak, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs ve su ürünleri sektörü mensupları katıldı. "6. Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" Future Fish Eurasai 2012 Fuarı İzmir Kültürpark Fuar Alanı 2 nolu holde 11 bin metrekarelik alanda 300'ün üzerinde yerli ve yabancı firmanın katılımı ile gerçekleştiriliyor.

Haber Kaynağı: ANKA Ankara Haber Ajansı - ankaajansi.com.tr