SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Gümüşhane'de "Geleceğe Yatırım İçin Organik Tarım" Projesi

TwitterFacebook

Gümüşhane?de ?Geleceğe Yatırım İçin Organik Tarım? Projesi ?

Gümüşhane Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Geleceğe Yatırım İçin Organik Tarım" adlı proje AB Leonardo da Vinci programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Gümüşhane Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Geleceğe Yatırım İçin Organik Tarım" adlı proje AB Leonardo da Vinci programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

İl Müdürü Hasan Irkın, Ulusal Ajans ve Avrupa Birliği işbirliği ile uygulanan ve AB'ye üye ve aday ülkelerin mesleki eğitime yönelik politikalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen Leonardo da Vinci (LDV) programına hazırladıkları projenin 2012 yılında desteklenmeye hak kazanan projeler arasına girdiğini söyledi.

Irkın, LDV programının hareketlilik alt başlığında bulunan VETPRO kapsamında hazırlanan proje ile tarım paydaşlarından Gümüşhane Ziraat Odası Başkanlığı, Gümüşhane İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası Gümüşhane İl Temsilciliği ve Gümüşhane Üniversitesi Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek Okulunun ortak olduğu projede 22 mesleki katılımcının Almanya'da faaliyet gösteren ve organik tarım konusunda uzmanlaşmış olan HNE Eberswalde Sustainable Development University ve Belçika ülkesinde faaliyet gösteren ve ülke tarımında aktif rol oynayan Vlaams Agrarish Centrum kuruluşları ve uzmanları ile buluşacaklarını söyledi.

Organik tarım konusunda önemli ilerlemeler gerçekleştiren Gümüşhane'den Almanya] ve Belçika'ya gidecek katılımcıların 15'er günlük süre ile her iki ülkede gerek hayvansal gerekse bitkisel tarım alanlarında uygulanan organik tarımı yerinde inceleyeceklerini kaydeden Irkın, projenin toplam tutarının 35 bin 436 Euro olduğunu ve ilde LDV Hareketlilik programı VETPRO başlığında ilk destek alan proje olduğunu dile getirdi. ,

haberler.com