SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Tika'dan Kosova'ya Büyük Tarım Projesi

TwitterFacebook

Tika?dan Kosova?ya Büyük Tarım Projesi ?

Kosova'da Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından yaptırılan elma fidanı bahçesinin açılışı yapıldı. Elma fidanı bahçesinin açılışı, Kosova Tarım Bakanı Blerand Stavileci, Türkiye'nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova Eğitim Bakan Yardımcısı Nehar Mustafa, TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Priştine Üniversitesi Rektörü Muje Rugova ve Priştine Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Skender Muji tarafından kurdele kesilerek yapıldı.

Ardından da yetkililer hep birlikte elma fidanı bahçesini gezerek, bu önemli proje hakkında ayrıntılı bilgi aldı. TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, bahçeyi gezen yetkililere Kosova'da tarım üretimini teşvik edecek proje hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmalarında ise elma fidanı bahçesi projesiyle Türkiye ve Kosova arasında tarım alanında da ilişkilerin giderek güçlendiğine vurgu yapıldı. Priştine Üniversitesi Rektörü Muje Rugova, bu proje ile Ziraat Fakültesi öğrencileri için bir çalışma alanı yaratıldığını ve aynı zamanda projenin ilerleyen dönemlerde fakülte ve Kosova için önemli bir gelir kaynağı haline geleceğini vurguladı. Rektör Rugova, Türkiye'nin her alanda Kosova'ya verdiği desteği bu proje ile bir kez daha kanıtladığını belirtti.

Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da konuşmasında Türkiye'nin her alanda olduğu gibi tarım alanında da Kosova'nın üretken bir ekonomiye sahip olması gerektiğine inandığını söyledi.

TİKA ve Kosova kurumlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği proje ile Türkiye'nin Kosova'ya yaptığı yardımların en önemli göstergelerinden birini gerçekleştirdiğini ifade eden Büyükelçi Ozan, iki dost ve kardeş ülkenin ortaklaşa projeleri sayesinde Kosova'yı Avrupa'nın en kalkınmış ülkelerinden biri haline getireceklerini kaydetti.

Tarım Bakanı Blerand Stavileci ise, iki ülke kurumları arasında var olan ve gelecekte de devam edecek olan işbirliği sayesinde tarım alanında da büyük ilerlemelerin sağlanacağını söyledi.

İHA mikrofonlarına konuşan TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Kosova'da bugüne kadar meyve fidanı yetiştirilmediğini ve bu konuda Kosova'nın dış ülkelere bağımlı olduğunu belirterek açılışı yapılan meyve fidanı bahçesiyle ülkenin kendi fidanını üretebilecek hale geleceğini vurguladı. "Bu proje Kosova'da sadece meyve fidanı yetiştirilmesini amaçlayan bir proje değil, çok yönlü bir proje" diyen Urfa, proje sayesinde Ziraat Fakültesi öğrencilerinin bahçede uygulamalı eğitim alabileceklerine ve aynı zamanda çiftçilere modern tarım tekniklerinin öğretilebileceği bir alanın da yaratılmış olduğuna dikkat çekti.

Kosova'nın şu anda kendi tarımsal ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayabildiğini söyleyen Urfa, Türkiye'nin tarım alanında yapmış olduğu yardımları değerlendirmesi durumunda Kosova'nın kendi tarımsal ihtiyacını yüzde yüz karşılama potansiyeline ulaşabileceğini vurguladı.

Priştine Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kosova Tarım Bakanlığı ve TİKA işbirliği ile Priştine Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesindeki Uygulama Çiftliği'nde gerçekleştirilen proje ile modern fidan üretimi için uygun hale getirilmiş tesiste, ilk yılda 15 ila 20 bin fidan üretilecek. İkinci yıldan itibaren ise tesiste 70 bin fidan üretimi yapılabilecek. Toplamda 6 dekarlık alanda elma fidanı dikilen proje 2012-2014 yıllarını kapsıyor.

Bu çalışma ile Kosova'da tarımın modernleştirilmesi, tarım kapasitelerinin arttırılması ve istihdamın sağlanması amaçlanıyor. Proje sayesinde 20 yıl içinde her yıl 70 bin meyve fidanının üretilmesi bekleniyor. Projenin başarıyla uygulanması ve meyve üreticileri tarafından benimsenmesi durumunda Kosova yıllar sonra önemli bir elma ihracatçısı konumuna gelebilecek .

beyazgazete.com