SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Sahte Tarım İlaçları Uyarısı

TwitterFacebook

Sahte Tarım İlaçları Uyarısı

Uzmanlar, ucuz diye kullanılan bu ilaçların hiçbir faydası olmadığını belirtiyor

Mersin'de ele geçen sahte ilaçlar, gerçeklerine çok benziyor. Uzmanlar, "ucuz" diye kullanılan bu ilaçların hiçbir faydası olmadığını belirtiyor.

Silifke'de Jandarma ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonlarda, sahte tarım ilaçları ele geçirildi.   Konuyla ilgili bilgi veren Silifke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, "Farklı etken maddelere sahip 73 kutu ilacın şu anda savcılık tarafından işlemleri devam ediyor" dedi.

Sahte ilaçlar, narenciye ve çilekte kullanılan gerçek ilaçlar taklit edilerek merdiven altında üretilmiş. Sahte olduğu ancak incelemeyle anlaşılan bu ilaçlar, gerçeğinin üçte biri fiyatına kadar piyasada satılabiliyor.   Ucuz diye sahte ilaç kullanan çiftçi ise, bir faydasını görmüyor. Silifke Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, bu konuda şu uyarıyı yaptı:   "Üreticilerimizin bayilerimiz haricinde seyyar satıcılık yapan kişilerden almamalarını rica ediyoruz. Çünkü bu tespit edilen ilaçlar hiçbir etken maddeye sahip olmayan, zararlara karşı hiçbir etkisi olmayan ve kullanıldığında hiçbir faydası görülemeyecek ilaçlar."

Referans

  1. ciftlikdergisi.com.tr