SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Aydın Organik Tarımda Liderlik Yarışında

TwitterFacebook

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Şakir Karakaya, "Aydın'ın çiftçi sayısı bakımından Türkiye'nin en fazla organik tarım yapılan ili olmasına az kaldı. Ne kadar çok çiftçi organik tarıma katılırsa, organik tarımda bilinçlenmenin o kadar daha fazla olduğunu görüyoruz" dedi.

Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftçi sayısı bakımından 2011 yılında elde edilen istatistiklere göre Aydın'ın Türkiye ikincisi olduğunu söyledi. Organik tarımın insan sağlığı ve sürdürülebilir tarım açısından önemli olduğunu vurgulayan Karakaya, organik tarım yapan üreticilere Tarım Bakanlığı'nın desteklerinin yıldan yıla arttığını belirtti.

Karakaya, "Aydın'daki çiftçimize 2008 yılında 109 bin 111 liralık, 2009 yılında 859 bin liralık, 2010 yılında 864 bin liralık ve 2011 yılında da 1 milyon 954 bin 652 lira ödedik" dedi.

Karakaya, vatandaşların zaten organik tarım yapıyor olsalar bile ürünlerini sertifikalandırmaları gerektiğini ifade ederek, ürünler sertifikalandırıldığı taktirde ürünlerin gönül rahatlığı ile yenilebileceğini vurguladı.
Aydın'da her yıl organik tarımda artış olduğunu bildiren Karakaya, "Aydın'ın çiftçi sayısı bakımından Türkiye'nin en fazla organik tarım yapılan ili olmasına az kaldı. Çünkü ürünlerimiz zaten doğal. Ama biz onlara sertifika verip sertifikalı satmış olacağız. Bir ürünün üzerinde organik yazıyorsa, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından takip edilmiş, sertifikalandırılmış, kontrolü yapılmış ürün demektir" diye konuştu.

-Zirai ilaç kullanımına dikkat-
Türkiye'nin çok zirai ilaç kullanılmaması bakımından şanslı bir ülke olduğunu dile getiren Karakaya, "Ülkemizin toprakları gelişmiş ülkelerin topraklarından daha az yıpranmış. Organik tarımla topraklarımızı 3 nesil sonraya da bırakmak için şimdiden önlem almalıyız" dedi.
Karakaya, organik tarımda kullanılan zirai ilaçların belirlenmiş ilaçlar olduğunu ve bu ilaçların kesinlikle toprağa, doğaya, hayvana, insana, zarar vermeyen ilaçlar olduğunu dile getirerek, organik tarımla birlikte kontrolsüz bir sahadan kontrollü bir sahaya geçildiğini belirtti.
Toprağın sadece erezyonla kaybolmadığını vurgulayan Karakaya, "Aşırı gübreleme, ilaçlama, aşırı sürüm, şeklinde de toprağı köreltiriz. Şimdiden topraklarımızı için önlem alıp topraklarımızı daha kullanılabilir daha yaşanabilir bir hale getirmeliyiz" diye konuştu.

Dünya ülkelerinin zirai ilaçlar konusunda çok ciddi önlemler aldığını belirten Karakaya, Türkiye'de kullanılan zirai ilaçlar konusunda da önlemler alınması gerektiğini, aksi taktirde insan sağlığı açısından da olumsuzlukların söz konusu olacağını kaydetti.

Karkaya organik tarımın doğa ve insan için daha iyi bir yaklaşım olduğunu anlatarak, "Türkiyede kullanılan zirai ilaçlar en fazla yüzde olarak bakıldığında Ege Bölgesi'nde kullanılmaktadır. Özellikle Antalya, Muğla Aydın Denizli gibi illerde zirai ilaçların fazla kullanıldığı yerleri görmekteyiz" dedi.

Karakaya, şöyle konuştu:
"Organik tarımda çiftçi ne ürettiğini, hangi zamanda ne üreteceğini, hangi zamanda ilaç kullanacağını ve ne zaman hasat edeceğini biliyor. Bizim için önemli olan,özellikle zirai ilaçlarda dikkat etmemiz gereken ilacı kullanmış olduğunuz zaman ile hasat zamanı arasına uymak. Bugün ilacı kullanıp, yarın ürünü hasat edip, pazara getirdiğiniz zaman insanı kanser etmekten beter edersiniz. Dolayısıyla ürünler için Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış ilacı kullanacağız. Ve ürün zamanı ile hasat zamanına dikkat edeceğiz."
Çiftçilerde organik tarım yapıldığı takdirde 2 kat ürün alınacağı yönünde bir görüş olduğunu belirten Karakaya, "Organik tarımda 2 kat ürün alınacak bir ürün yok. Böyle bir fiyat yok. Organik tarımdaki asıl amaç topraklarımızın sürdürülebilir olamasıdır. Organik tarım insanın kendi yediği ürününün zehirli olmadığının belgesidir" dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı - aa.com.tr