SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Tarımsal Kredilerde Ürün Sigortası Zorunluluğu Üreticiyi Üzdü

TwitterFacebook

Tarımsal Kredilerde Ürün Sigortası Zorunluluğu Üreticiyi Üzdü ?

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, tarımsal kredilerde, krediye konu olan ürünün miktarı kadar TARSİM aracılığıyla sigorta yaptırılması zorunluluğunun getirilmesini doğru bulmadıklarını bildirdi. Doğru, konuya ilişkin açıklamasında, tarımsal ürünlerin sigortalanması ve primlerinin de yarısının devlet tarafından ödenmesinin tarım sektörü için memnun edici olduğunu ancak, tarımsal kredilerde bu sigortanın zorunlu hale getirilmesini doğru bulmadıklarını belirtti.

Doğru, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla tarım kesimine kullandırılan tarımsal kredilerde yapılan değişiklikle krediye konu olan ürünün kredi miktarı kadar TARSİM aracılığıyla sigorta yaptırılması zorunluluğu getirilmesi kararının yeniden gözde geçirilmesini beklediklerini kaydetti.

TARSİM aracılığıyla yapılan sigorta uygulamasının amacına da dikkati çeken Doğru, şöyle devam etti:

"Hükümetimiz, almış olduğu kararla faiz oranları hazine tarafından desteklenerek çiftçimize ucuz finansman sağlamaktır. Ancak yarısı devlet tarafından desteklenmesine rağmen TARSİM aracılığıyla yapılan ürün sigortası primleri, çiftçinin finansman maliyetini yaklaşık yüzde 5 civarında arttırmakta ve sübvanse edilen tarımsal kredilerin amacından uzaklaşmasına neden olmaktadır."

Doğru, bu kredilerin teminatı olarak ipotek alındığını ve hayat sigortası da yaptırıldığını anımsatarak, "Bir de bunlara ek olarak ürüne de sigorta istenmesi çiftçimizin finansman maliyetini artıracaktır" diye konuştu.

Sigorta yaptırmanın çiftçinin kendi tercihi olması gerektiğine inandıklarını belirten Doğru, bu nedenle Bakanlar Kurulu'nun alacağı kararla durumun düzeltilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

haberyurdum.com