SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Umem, Tarım Ve Hizmet Sektöründe De Eleman Yetiştirecek

TwitterFacebook

Umem, Tarım Ve Hizmet Sektöründe De Eleman Yetiştirecek ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan UMEM Beceri'10 Projesi, 81 ilde uygulanmaya devam ediyor. Birinci yılını tamamlayan proje kapsamında, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak ülke genelinde 2 Bin 500'e yakın kurs açıldı. Bu kurslardan başarıyla mezun olan kursiyerlerin birçoğu projeye katılan firmalarca istihdam edildi. 2011 yılında sadece sanayi alanında açılan UMEM Beceri'10 projesi kurslarının, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranlan yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi oldu. Sanayi alanında başarıyla uygulanan projenin, 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesine karar verildi. Bu doğrultuda, hizmet ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabilecek, bu kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da sanayi sektöründe olduğu gibi projeye katılan firmalarda istihdam edilecek.

KURSİYERLERE GÜNLÜK 20 LİRA

1 Nisan 2012 tarihinde itibaren, UMEM Beceri'10 Projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 20 TL alacak. Kursiyerlere kurs süresince, "İş kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası" ve "Genel Sağlık Sigortası" yaptırılacak. Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar ise; 18 - 29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle "Sigorta Primi İşveren Payı" ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

Erzurum'da, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) bünyesindeki UMEM Koordinatörlüğü tarafından yürütülen proje hakkında ayrıca proje web siteleri; "www.beceri l0.org.tr" ve "www.umem.org.tr" adreslerinden ve 7/24 UMEM Beceri'10 Çağrı Merkezi 444 86 36'dan daha detaylı bilgi alınabiliyor.

haberyurdum.com