SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Tarım desteklemelerinden yararlanmayan çiftçilere bir fırsat daha

TwitterFacebook

25 Nisan 2006 tarihinden itibaren desteklemelerden yararlanmak için başvuruda bulunmasına rağmen ibrazı öngörülen makbuz, fatura, müstahsil makbuzunun sahte veya yanıltıcı belge olduğu gerekçesiyle bu haktan mahrum bırakılan çiftçilere yeni bir şans tanınıyor. 5488 sayılı Tarım Kanununa çiftçi yararına eklenen madde ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ürecilerin hesaplarına konulan bloke ve ödeme yasağının kaldırılması için gerçek yada tüzel kişilerin 1 Kasım tarihine kadar ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Altı ay içerisinde yapılacak incelemeye göre gerçekten üretim yaptıkları tespit edilen çiftçilere destekleme primi ödenir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, 2006'da tarımsal destekler için başvurdukları belgelerin sahte veya geçersiz olmasıyla dolayısı ile bu imkandan yararlanmayan çiftçilere son yürürlüğe giren torba kanununda bir fırsat daha verildiğini söyledi. Üretim yaptığı il ve ilçe müdürlüklerimizce tespit edilen kişilere pirim ödemesi yapılmasının yolunun açıldığını hatırlatan Aygül, "O tarihteki destekleme miktarları neyse bu üreticilerimize verilecek. Çiftçilerin 01.11.2013 tarihine kadar bize başvurması gerekir. Dosyaları tekrar inceleyeceğiz. Üretim yaptıkları belirlenen vatandaşlarımıza o tarihteki destek miktarları üzerinden icmallerini yapıp bakanlığa göndereceğiz. Bakanlığımız bunların ödemesini yapacak." dedi.

Çiftçilerin bir çoğunun halen bu sebepten mahkemelerinin devam ettiğine dikkat çeken Aygül, Adana'da bu kapsamda yaklaşık bin 500 dosya için 40 milyon civarında destekleme beklediklerini kaydetti. Aygül, şöyle devam etti: "Destekleme mevzuatında çiftçinin üretim yapması ve ürününü sattığını belgelemiş olması gerekir. Ama kişi malını sattığı zaman fatura ve müstahsil makbuzlarının bir kısmı paravan şirketler dolayısı ile hayali çıkabiliyor. Çiftçi, mahsulünü sattığı kişinin vergi kaçırmak için paravan şirket kurduğunu bilmiyor. Fatura bize gelip ödeme aşamasında maliyeye sorulduğunda belgelerin geçersiz olduğu ortaya çıkıyor. Bu durumda çiftçiye ödeme yapamıyoruz. Hâlbuki çiftçi gerçekten tarlasını ekmiş; fakat ürününü alan firma sahte. Dolayısı ile çiftçi farkında olmadan yanlış bir işin içine düşürülüp, mağdur ediliyor. Bakanlık bu sıkıntıyı görerek, torba yasasına bir madde (3.) ekledi. Bu madde kapsamında kesin üretim yaptığı sabit olan çiftçiye bu imkan sunuluyor. Vatandaş, başvurularını çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olduğu yere yapmalı."

Cihan Haber Ajansı