SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Ordu'da İyi Tarım Uygulaması İle Verimlilik Artacak

TwitterFacebook

Ordu'da İyi Tarım Uygulaması İle Verimlilik Artacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında üreticilerin bahçelerinden alınan toprağın analizi yapılıyor ve ne kadar ilaç kullanacağı üreticiye uygulamalı gösteriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında üreticilerin bahçelerinden alınan toprağın analizi yapılıyor ve ne kadar ilaç kullanacağı üreticiye uygulamalı gösteriliyor.Bahçelerin kayıt altına alındığı ve sürekli izlendiği yöntemle sadece fındık ve bahçe korunmuyor, iyi tarım uygulamaları sayesinde bitkilerin, hayvanların ve doğal kaynakların da korunması sağlanıyor. Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Musa Sağlam yaptığı açıklamada, "Yaşanabilir bir çevre adına iyi tarım uygulamalarının ülkemiz için artık bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum." dedi.

Sağlam şöyle devam etti: "Ordu'da fındıkta yaşanan problemleri çözmek için bir takım çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların sonucunda fındık bahçelerinde verimliliğin az olduğunu tespit ettik. Fındıkta verim düşüklülüğünün ortadan kaldırılması adına bu yıl ilk defa bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan İyi Tarım Uygulamalarını başlattık. İyi Tarım Uygulamalarının ilimizde, bölgemizde, ülkemizde fındık adına güzel şeyler ortaya koyacağına, ilimiz ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum." Ordu'nun Yağızlı Köyü'nde İyi Tarım Uygulamalarının başladığı fındık bahçesinin sahibi Erkan Altunsoy da, iyi tarım uygulamalarına başlandığı günden bu güne fındığın kalitesinin geçen yıla oranla arttığını, birim başına daha fazla verim aldıklarını ifade etti.

112 bin kayıtlı çiftçisi ile Türkiye'nin en çok çiftçiye sahip ili olan Ordu'da 90 fındık üreticisi ile hayata geçirilen İyi Tarım Uygulamalarında, ileriki dönemlerde 12 bin çiftçi sayısı hedefleniyor .

beyazgazete.com