SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Bakan Eker'den çiftçilere: Sigortada hibe dönemini başlattık, mutlaka yararlanın

TwitterFacebook

Mehdi Eker, bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği Hatay'da çiftçilerle buluştu. Antakya Ziraat Odası'ndaki toplantıda konuşan Eker, sigortanın çağdaş bir risk yönetim aracı olduğunu belirtti. Eker, "Bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de destek vermeye kalkarsak yanlış olur. Bunun manası şu; o zaman biz bu sigortayı hiç uygulamayalım demek.'' diye konuştu.

2006 yılının haziran ayından bu yana sigorta uygulaması başlattıklarını aktaran ve uygulama hakkında bilgiler veren Eker "Yarısını biz hibe olarak karşıladığımız bir sigorta uygulaması başlattık. Çiftçilerimize bu imkânı getirdik ve sel felaketini de 2-3 yıl önce sigorta kapsamı içerisine aldık. Dolu ve don gibi afetler de sigorta kapsamına alındı. Hatta donun çiçek mevsimine vurmasını bile sigorta kapsamına aldık. Çiçekleme mevsimindeki don hasarlarına ödediğimiz hibe oranı yüzde 50'nin üzerinde. Çiçekleme döneminde don hasarı meydana gelirse hibe desteği yüzde 65, 75'lere kadar çıkabiliyor. Biz sigortaya destek ödüyoruz. Bugüne kadar Hatay'da 2 bin 912 poliçe kesildi ve yaklaşık 2,5 milyon lira prim ödendi." dedi.

Hatay'da geçen ocak ayında yaşanan sel felaketi sonrasında 89 hasar ihbarı yapıldığını söyleyen Eker, "15 gün içerisinde bunların ödemesi yapılacak. Diğer çiftçilerimiz var. Bunlar sigorta yaptırmamış bir kere, bu eksiklik, yanlışlık. Çünkü sigorta var. Sigorta parasının yarısını hibe olarak biz veriyoruz. Bütün çiftçilerimize bunu tavsiye etmeliyiz, bunu her fırsatta söylemeliyiz. Çünkü sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de ayrıca destek vermeye kalkarsak yanlış olur." şeklinde konuştu.

Eker, konuşmasında ayrıca bakanlık olarak her sene 100 milyon lira civarında sigorta parası ödediklerini de sözlerine ekledi.

Antakya Ziraat Odası'nda çiftçilerle bir araya gelen Bakan Eker, daha sonra bir zeytinyağı firmasının açılışını yaptı.
Bakan Eker'e Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da eşlik etti.

Haber Kaynağı: Gıda Tarım Portalı - gidatarim.com