SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Anızları Yakmanın Tarım Açısından da Hiçbir Faydası Yok

TwitterFacebook

Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Çetin: ?Anızları Yakmanın Tarım Açısından da Hiçbir Faydası Yok?

Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çetin, anızları yakmanın tarım açısından da hiçbir faydası olmadığını söyledi. Çetin, belediyede düzenlediği basın toplantısında, hava sıcaklıkların artmasıyla ormanlık alanlarda ve mesire yerlerinde ateş yakılmaması gerektiğini vurguladı.

Temmuz ve Ağustos aylarında havaların daha da ısınacağını belirten Çetin,

"Bu nedenle özellikle pikniğe giden vatandaşlarımızın ormanın belirli bölgelerinde ateş yakmamaları, yaktığı takdirde ise ateşi söndürmesi gerekmektedir. Ama en güzeli ormanda ateş yakmamaktır. Çünkü küçücük bir kibrit kocaman ormanın yok olmasına sebep olabilir" diye konuştu.

Anız yangınlarına da değinen Çetin, şöyle konuştu:

"Ayrıca çiftçilerin ekinleri kaldırdıktan sonra geriye kalan anızları yakma yoluna gitmesi son derece tehlikeli. Anızları yakmanın tarım açısından da hiçbir faydası yok. Anız yangınları, yüzlerce, binlerce canlının yok olmasına sebep oluyor. Ayrıca rüzgarla birlikte yön değiştirdiği zaman can ve mal kaybına da sebep olabiliyor. Bu tip kurallara uyduğumuz takdirde hem pikniğimiz güzel geçer hem de arazimizin verimi artar."

Çetin, anız ve kuru ot yakılmasının yasaklandığını, yasağa uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacağını sözlerine ekledi.

haberler.com