SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

İSU, Namazgah Barajı alanında arazisi olan vatandaşları bilgilendirdi

TwitterFacebook

Köy meydanında yapılan toplantıya, İSU Yönetim Kurulu üyeleri Dr. H. İbrahim Kahraman, Musa Coşkun ve Aziz Temiz, Genel Müdür yardımcıları Fatih Yürük ve Alâeddin Alkaç, 1.Hukuk Müşaviri Necmi Özen, Emlak İstimlâk Daire Başkanı Süleyman Karabayır, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nafiz Kızılkaya, AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Erdinç Şentürk, Kabaağaç köyü muhtarı Mustafa Bayram Çelik ile Kabaağaç ile çevre köylerde yaşayan vatandaşlar katıldı.

İSU Genel Müdürlüğü'nün bölgede yaptığı yatırımlar hakkında bir sunum yapan Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük, 2004 - 2012 yılları arasında Kandıra ilçesinde baraj kamulaştırması hariç 81 milyon 600 bin TL yatırım yaptıklarını söyledi.

Sadece 2012'de Kandıra ilçesinin yatırım bütçesinin 38 milyon 850 bin TL olduğunu ifade eden Yürük, bölgenin içme suyu ihtiyacının yanı sıra tarımsal sulama, taşkın kontrolü ve enerji üretimi yapacak olan Namazgâh Barajı'nı 2013 yılının Ekim ayında inşaatını tamamlayarak bölgeye su vermeyi hedeflediklerini söyledi. Kabaağaç köyünün arazilerinin yüzde 10'unun göl alanında kalacağını da belirten İSU Genel Müdür Yardımcısı Yürük, barajın mutlak koruma alanı içinde olduğundan dolayı önümüzdeki yıl köyün atıksu altyapısını yapacaklarını sözlerine ekledi.

İl genelinde yaptıkları yatırımlar için vatandaşlar ile bir araya geldiklerini belirten İSU Yönetim Kurulu Üyesi Dr. H.İbrahim Kahraman da yıllardır yaz aylarında çekilen su sıkıntısını giderecek ve düzenli içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Namazgâh Barajı'nın bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Barajın bölge için çok önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Kahraman, baraj ile birlikte köylerin yaşam kalitesinin artacağını ve turizm yönünden de cazibe merkezi haline geleceğini kaydetti.

Toplantıya katılan Kabaağaç köyü muhtarı Mustafa Bayram Çelik ile köy sakinleri, baraj için yapılan istimlâk, baraj mutlak koruma alanında kalan arazilerde tarımsal faaliyetler ve yapılaşma ile ilgili merak ettikleri konular hakkında İSU yöneticilerine sorular sorarak birinci elden bilgi aldı.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı - cihan.com.tr