SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Ankara'da yılın ilk buğdayının kilosu 0,77 kuruştan satıldı

TwitterFacebook

Polatlı Çekirdeksiz köyünden Veli Yılmaz'ın 35 dekar kıraç araziden ürettiği 7 bin kilogram Anadolu Kırmızı Sert Buğday 0,77 kuruştan alınırken, Polatlı Çanakçı köyünden çiftçi Muhammet Niyazi Koyuncu'nun ise 100 dekardan elde ettiği 30 bin kilogram buğdayı 0,67 kuruştan, Haymana'nın Toyçayır köyünden Karaca Kaldırım'ın 27 dekardan elde ettiği 6 bin kilogram buğdayı 00,75 kuruştan alındı.

Polatlı Ticaret Borsa Başkanı Yahya Toplu, üreticinin kaliteli hububat üretiminin teşvik edilmesi ödüllendirilmesi gerektiğini belirterek, Polatlı, Ayaş, Beypazarı ve Haymana Bölgesi buğdayının protein değeri, kalitesinin örnek olduğu ve süne zararlısıyla mücadelenin başarılı olduğunu ifade etti. Toplu, "Asıl olan üretimi arttırıcı, kaliteyi arttırıcı yönde çalışma yaptıysa o üreticinin çok ciddi oranda desteklenmesi ve azmini artırması yönünde çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Burada Borsamıza ilk buğdayı getiren 3 üreticimizi de birer altınla ödüllendiriyoruz. Dünya genelinde en kaliteli buğdayı hasat edeceğimizi düşünüyorum. Polatlı, Haymana, Ayaş, Beypazarı çiftçisini Türk çiftçisini bir kez daha tebrik ediyorum." diye konuştu.

Geçen sene borsalarına 950 bin ton müstahsil girişi olduğunu aktaran Toplu, şöyle devam etti:

"Ortalama on tonla hesap ettiğimizde 95 bin üretici kamyoncu Polatlı'ya buğday getirip satmış, 3 yüz bin ton Polatlı'nın rekoltesini bir kenara bırakırsak 650 bin ton çevre il ve ilçelerden ürün gelmiş. Bu da ortalama 65 bin üretici, kamyoncularla birlikte 130 bin kişi Polatlı'ya geliyor demek. Ayrıca 950 bin ton buğdayın yaklaşık 750 bin tonu ilçe dışına taşınıyor. Bu da 20 tonluk araçla 37 bin 5 yüz araca iş veriliyor, katma değer sağlanıyor. 960 milyonluk bir işlem hacmine ulaşıyoruz. Bugün ülke genelinde hububat ticaretinin merkezi haline geldi. Bu gün 17 il 80 ilçeden Polatlı'ya ürün gelmektedir."

Daha sonra PTB'ye hasat dönemi ilk buğdaylarını getiren Muhammet Niyazi Koyuncu, Veli Yılmaz ve Karaca Kaldırım'a, Borsa Başkanı Yahya Toplu ile yönetim kurulu üyeleri cumhuriyet altını hediye etti.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı - cihan.com.tr