SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Organik Tarım Masaya Yatırıldı

TwitterFacebook

Organik Tarım Masaya Yatırıldı ?

Yalova'da organik tarım masaya yatırıldı.

Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) Yalova Şubesi açılışırken, Araştırma Enstitüsü konferans salonunda organik tarım konusunda panel de düzenlendi. Ekolojik tarımın meseleleri ve çözüm yollarının ele alındığı panelde söz alan ETO Yalova Şubesi Başkanı Dr. Gülay Beşirli, "Toplantımızın maksadı, organik tarım adına bugüne kadar yapılanlarla bundan sonra yapılacakları masaya yatırmaktır. Organik tarımı bir yere taşımak için sektörün tüm bileşenleri ile birlikte neler yapabiliriz, onları belirleyeceğiz. Yine merkezi İzmir'de olan ETO'nun 5. şubesi olan Yalova Şubesi'ni de bugün bu panelle devreye sokmanın onurunu sizlerle birlikte yaşıyoruz" dedi.

Organik ürünlerin halkımızca tüketilip fazlasının AB ülkelerine ihraç edilmesi gerektiğine işaret eden Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz ise, "Organik ürünleri geleceğimiz olan çocuklarımıza nasıl ulaştırabileceğimizi tartışacağız. Organik tarımı artık daha da yaygın hale getirmek lazım. Organik ürünleri daha çok AB ülkelerine gönderiyoruz. Ancak en az onlar kadar bizlerin de organik ürünlerle beslenmeye hakkımız var. Önce organik ürünlerle biz besleneceğiz. Fazlasını yurt dışına göndereceğiz. Organik tarımın yaygınlaştırılması için de kurumlarımızın iş birliği ile çalışmak durumundayız. Yalova'da organik tarımın diğer illere nazaran daha yaygın olmasından mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

ETO Şeref Başkanı Prof. Uygun Aksoy da, ETO'nun kuruluşu ile ilgili bilgi vererek, organik tarımının gelişimine yaptığı desteklerin altını çizdi. Panele Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu ile TEMA Şeref Başkanı Hayrettin Karaca da katıldı.

haberyurdum.com