SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Bankalar tarım için kesenin ağzını açtı

TwitterFacebook

Tarım sektörünün yıldızı parladıkça bankalar da kredi havuzundan sektöre ayırdığı payı artırdı....

- Son birkaç yıldır tarım ve hayvancılık sektörüne yapılan büyük ölçekli yatırımlar, bankaları da harekete geçirdi. Toplam kredi havuzundan yüzde 4.5'lik pay alan tarım ve balıkçılık kredileri, geçtiğimiz yıl yüzde 35,6 oranında artarak, 30 milyar 930 milyon 792 bin TL'ye ulaştı. Çiftçiden büyük yatırımcıya kadar, sektörün farklı kesimlerindeki tüm oyuncuların ilgi gösterdiği bankalar da seradan çiftliğe, 2B arazilerinden traktör alımına, sulama sistemlerinden organik tarıma kadar geniş bir kredi ürün portföyü ile küçük ve büyük ölçekli tüm yatırımcıları finanse ediyor. 2012'ye yeni kredi ürünleri ile giren bankaların, bu yıl sonunda tarım kredilerinde 38 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kamu bankaları ve kredi kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan krediler dışında özel bankacılık kesimi de 2012'ye önemli hedeflerle girdi. 2012 tarım alanındaki kredi hedeflerini milyar TL'lere çıkaran bankalar yılın ilk yarısında yüzde 200'lere varan artış oranlarına ulaştı. Halen Özel bankaların kullandırdıkları tarım kredi oranları toplam içinde yüzde 1.3 pay alıyor. 1 yıldan 7 yıla kadar farklı vade seçenekleri ile sunulan krediler, '0' faizden başladığı gibi, 1,6 gibi bir faiz ortalaması ile kullandırılıyor.

Garanti Bankası 2012'de 1 milyar TL'lik kredi kullandıracak

Tarım sektörüne yönelik 2007 yılından bu yana kredi veren Garanti Bankası, o dönemlerde 250 milyon TL olan hacmi geçtiğimiz yıl 710 milyon TL'ye çıkardı. İlk 6 ayda 782 milyon TL'lik rakamla geçtiğimiz yılın üzerine çıkan Garanti, bu yıl için farklı ürünlerde toplam 1 milyar TL'lik kredi kullandıracağını açıkladı. Tarım Sektör Paketi kapsamında yılda 1 ödemeli 12 aydan 60 aya varan vadelerle kredi seçenekleri sunan Garanti Bankası, kredi teminatı olarak ise sahip olunan tarla, bina ya da ekipman ipoteği, kefalet, sözleşmeli üretimlerde sigortalanmış ve temlik edilmiş alacakları kabul ediyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, tarım segmentinde geçtiğimiz yıl 60 bin müşteriye kredi kullandırdıklarını ve 10 binin üzerinde üreticiye kredi tesis edildiğini açıkladı. Tarım kredi ürünlerini çiftlikten sofraya kadar olan tüm süreci kapsayacak şekilde gruplandırdıklarını aktaran Karadere, kredi ürünlerine ilişkin şu bilgileri verdi: "Bu düşüncelerden hareketle hazırladığımız Tarım Sektörüne Destek Paketi'nde 60 aya varan vadelerle oto, traktör, biçerdöver alımının finansmanının yanı sıra, hasat dönemine uygun vadelerle yılda 1 ödemeli krediler, Ekin Kart, TMO Makbuz Senedi Kredisi, Sera Kredisi, Bitkisel Ürün ve Hayvan Hayat Sigortası bulunuyor. Çiftçiler paket kapsamında, tarla ve ekipman alımına yönelik Destek Kredisi, Konut Kredisi, Çiftçiye KEP'ten de yararlanabiliyor. Değişik konularda kredi alternatifleri de sunuyoruz: Ürün ön finansman kredisiyle, tarım işletmelerinin üretim dönemi öncesindeki tarımsal girdi ihtiyaçları karşılanıyor. Tarım destek kredisiyle, işletmelerin üretim ve hasat dönemi içerisinde ortaya çıkabilecek masrafları ve işçilik maliyetleri karşılanabiliyor. Makine-ekipman kredisiyle, traktör hariç, çiftçinin tarımsal faaliyetlerinde kullanacağı her türlü mekanize tarım aleti ve ekipmana (basınçlı sulama sistemleri dahil) yönelik finansman ihtiyacı karşılanıyor. Çiftçilere yılda 1 ödemeli ve 5 yıla varan vadelerle oto ve traktör kredileri veriliyor ve modern sera yapımına yönelik yatırımlarda, 7 aya kadar ödemesiz, 36 aya varan vadelerle sera kredisi tesis ediliyor. Aynı zamanda tarımsal üretim sonrasında elde edilen ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, pazarlanması döneminde de tarımsal işletmelere ihtiyaç duyabilecekleri finansal desteği de sağlıyoruz. Bu kapsamda, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programının yanısıra; Kalkınma Ajanslarının yürütmekte olduğu mali destek programları ile Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPARD) çerçevesinde tarım işletmelerine yatırım dönemi ödemesiz, 5-7 yıl vadelere varan "Eş Finansman Kredisi Desteği" sağlamaya devam ediyoruz.

Yapı Kredi'den New Holland ve CASE-IH marka traktörlere özel faiz indirimi

Geçtiğimiz yıl 25 bin müşteriye 450 milyon TL tarım ve hayvancılık kredisi kullandıran Yapı Kredi, bu yıl haziran ayı itibari ile bu rakamı aştı. Geçtiğimiz yıla oranla müşteri sayısını yüzde 50'nin üzerinde artırmayı hedefleyen Yapı Kredi, yılın ilk 6 ayında 30 bini aşkın müşteriye 540 milyon TL kredi kullandırdı. 2012 yılı için tüm bankaların sağladığı tarım kredilerinde yüzde 20'lik bir büyüme ile 38 milyar TL'nin aşılacağına işaret eden Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, 2011 yılında tarım bankacılığı alanında yeni bir stratejiyle bölge ve genel müdürlükler bünyesinde tarım segmentine özel birimler oluşturduklarını açıkladı. Halen tarım bölgelerinde 250 şube ile hizmette olduklarını açıklayan Cemalcılar, kredi ürünlerine ilişkin şu bilgileri verdi: "Ekimden hasada kadar finansal gereksinimleri için Tarımsal Üretim Kredisi üst limitsiz olarak kullanılabiliyor ve vade sonunda anapara artı faiz ödemeli veya taksitli olarak geri ödeme imkanı tanıyoruz. Hayvancılık ile uğraşan üreticilerimize yönelik özel kredilerimiz de mevcut. Bunlardan biri olan Besicilik Kredisi ile et amaçlı büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelere anapara artı faiz tek ödemeli kredi kullandırıyoruz. Bir diğer yeni ürünümüz olan Süt Hayvancılığı Kredisi ile büyükbaş ve küçükbaş süt hayvancılığı yapan işletmelere yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik gibi işletme sermayesi ihtiyaçlarına yönelik kredi desteği sağlıyoruz.

İkinci el traktöre de finansman sağlıyor

Seracılıkla uğraşan müşterilerimize yönelik olarak, vade sonunda anapara artı faiz ödemeli şekilde kullanılabilen bir başka ürünümüz olan Seracılık Kredisi ile üreticilerin fide alımı, gübre, ilaçlama, örtü ve benzeri tüm ihtiyaçları için finansman desteği veriyoruz. Sera Yapım Kredimiz ile de müşterilerimizin yeni sera kurulumu veya mevcut seraların bakım, yenileme ve modernizasyonu gibi yatırım ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Traktör Kredisi ürünlerimizle çiftçilerimizin hem 0 km, hem de 2'inci el traktör alımlarında taksitli ve hasat ödemeli kredi seçeneklerimiz bulunuyor. 25 Haziran tarihinden itibaren geçerli olan yeni kampanyamız ile tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticiler için New Holland ve CASE-IH marka traktörlere özel faiz indirimi fırsatı da tanıyoruz. Kampanya kapsamında, üreticilere yüzde 1,19 faiz oranı ve 60 aya kadar vade seçenekleriyle kredilendirme imkanı sunuyoruz. Bunların yanı sıra Sözleşmeli Üretim Kredisi, TMO Makbuz Senedi Kredileri, Hayvan Alım Kredisi, Arazi Alım Kredisi, Tarımsal Makine-Ekipman Kredisi ve Tarımsal Yatırım Kredileri gibi farklı kredi seçenekleri ile çiftçilerin tüm tarımsal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmetler sunuyoruz. Kredilere ek olarak, prim tutarının yüzde 50'si devlet tarafından karşılanan TARSİM Tarım Sigortaları ile üreticilerin doğal afetler ve diğer riskler sonucu karşılaşabilecekleri sıkıntıların önüne geçmeyi hedefliyoruz."

DenizBank Bağ-Kur pirimlerini hasat zamanına erteliyor

9 yıl önce 9 milyon TL'lik kredi rakamı ile tarım bankacılığına giriş yapan DenizBank'ın bugüne kadar kullandırdığı toplam kredi miktarı 2 milyar TL'yi aştı. Son 5 yıldır özel sektörde tarımsal kredi rakamları ile liderlik ipini göğüsleyen DenizBank, 500 bin müşteriye ulaştı. Tarıma özel 240 şubede, çoğunluğu Ziraat Mühendisliği eğitimli Tarım Bankacılığı Müşteri Temsilcileri ile hizmet verdiklerini söyleyen DenizBank Tarım Bankacılığı Grup Müdürü Levent Öztürk, özellikle projeli yatırımların daha iyi desteklenmesi için uzmanlar eşliğinde danışmanlık ve kredilendirme süreçlerini yürüttüklerini söyledi. Öztürk, 2012 yılına ait kredi ürünlerine ilişkinse şu bilgileri verdi: "Gelecekte tarımın her alanında özellikle örtü altı tarımı, süt hayvancılığı ve meyvecilik alanlarında büyük potansiyel olduğunu görüyor ve bu yönde geliştirdiğimiz Tarım Plus hizmet paketimizle yatırımcılara yardımcı oluyoruz. Bu ürünümüz ile mevcut tarımsal yatırımını büyütmek isteyen üreticiye olduğu kadar, tarım alanında herhangi bir faaliyeti bulunmayan ancak bu alandaki fırsat ve potansiyeli dikkate değer bulup, yatırım yapmayı düşünen girişimcilerimize de rehberlik eden bir bankacılık hizmeti sunuyoruz. Yenilikçi ürünümüz 'Üretici Kart' ile 380 bini aşkın üreticiye 11 bin üye iş yerinde tarımsal girdi alımlarında avantajlar sağlıyoruz. Üretici Kart ile tarımsal girdi finansmanını hızlı ve formalitesiz bir şekilde gerçekleştirerek tarımda edindiğimiz tecrübe ile bölgelere özel değerlendirme yapıyoruz. Yine sektörde bir ilk özelliği taşıyan uygulamamızla, üreticilere Bağ-Kur prim ödemelerini hasatta ödeme imkânı sunuyoruz. Aylık düzenli geliri olmayan üreticiler bu uygulamamız sayesinde Bağ-Kur primlerini Üretici Kartları aracılığı ile otomatik olarak ödeme imkanına sahip oluyor, kurumun sağladığı tüm haklardan kesintisiz olarak zamanında yararlanmaya devam ediyorlar. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Destek Programı (IPARD) kapsamında AB tarafından Türkiye'ye 874 milyon euroluk bütçenin Türkiye'nin de katkısıyla 1 milyar 165 milyon euroluk kaynağın kullandırımına aracılık ediyoruz. Hibe kapsamında yer alan projeleri uygun vade ve ödeme koşulları ile finanse ediyoruz. "Tarladan Sofraya" tarımsal üretimin başlangıç aşamasından tüketiciye ulaşana kadar olan tüm süreçlerin finansmanını sağlıyoruz."

İşBankası, İmece Kart ile tarımsal girdileri finanse ediyor

Geçtiğimiz yıl tarım kredilerinde 1 milyar TL'lik bakiyeye ulaşan İş Bankası, bu yıl bu alanda, yüzde 30'uk bir artış hedefliyor. Ödeme süreçlerinin çiftçilerin hasat dönemlerinin gözetilerek organize edildiğini aktaran İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, kredi ürünlerine ilişkin şu açıklamaları yaptı: "Traktör Kredisi, Tarım Ekipman Kredisi, Küçük ve Orta Ölçekli Tarımsal İşletmeler Kredisi/Hasat Kredisi, Pick-Up Türü Arazi Taşıtı Kredisi, TMO Makbuz Senedi'ne Dayalı Kredi, TMO Tarımsal Ürün Kart, Hayvancılık Sektörüne Yönelik Krediler, Süt Besiciliği İşletme Kredisi, Süt Besiciliği Hayvan Alım Kredisi, Süt Besiciliği Makine Ekipman Kredisi, Et Besiciliği İşletme Kredisi, Seracılık İşletme Kredisi, Seracılık Yatırım Kredisi, Tarımsal Arazi Kredisi veriyoruz. 2012 yılı itibariyle bu listeye İmece Kart da eklenmiştir. İmece Kart, çiftçinin ihtiyaç duyduğu tarımsal girdileri satın almakta kullanacağı ve vadesi çiftçinin hasat dönemine göre özel olarak belirlenebilen, aynı zamanda Bankamatik kartı özellikleri de taşıyan bir karttır."

Ziraat Bankası'nda faizler '% 0'dan başlıyor

Tarım kredilerinde en büyük paya sahip olan Ziraat Bankası, geçtiğimiz yıl 716 bin müşteriye 11,3 milyar TL kredi kullandırdı. Burada kredi miktarını yaklaşık yüzde 39 artıran Ziraat Bankası, daha çok katma değerli projelere geniş bir kredi portföyü ile destek veriyor. Yüzde '0'dan başlayan faiz oranları ile kredi kullandırdıklarını aktaran Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Yüksel Cesur, "Tarım sektöründeki her türlü üretim faaliyeti krediye konu edilebilir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, tarımsal faaliyetin katma değer yaratması, yarattığı nakit akışının kredinin geri dönüşünü sağlayabilir nitelikte olması gerekir. Her müracaat eden değil, yatırımları ve üretim faaliyetleri, bankaca yapılan değerlendirmeler neticesinde kredilendirilebilir bulunan üreticilerimiz konu kısıtlaması olmadan çok geniş bir yelpazede kredi olanaklarından faydalanabiliyor. Öte yandan banka, finansman planlamasını yaparken tarım sektörüne yönelik piyasa dinamiklerini ve yıllara göre farklılık gösterebilen dönemsel ihtiyaçları da göz önünde bulunduruyor. Üreticilerimizin faaliyet döngülerinin bozulmamasına dikkat ediliyor. İçinde bulunduğumuz yıl için yapacağımız toplam kredilendirme tutarı gelecek taleple şekillenecek olmakla birlikte, kredi değerliliği bulunan üretim faaliyetlerinin tamamını finanse edecek bütçe olanaklarına sahibiz. Kredi değerliliği ise en önemli kredi şartıdır diyebiliriz. Yani kısaca ifade etmek gerekirse, bir üretim faaliyetinin mevcut olması, bu faaliyetin yarattığı nakit akımının kredi geri dönüşünü sağlayabilir nitelikte bulunması gerekmektedir" açıklamalarını yaptı.

Şekerbank 2B arazili çiftçiyi yüzde 80'e kadar kredilendiriyor

Geçtiğimiz yıl kredi miktarını yüzde 55 artırarak, 600 milyon TL'lik kredi hacmine ulaşan Şekerbank, müşteri sayısını 218 binin üzerine çıkardı. Bu yıl bu alanda 900 milyon TL'ye ulaşmayı hedefleyen Şekerbank, 2B arazine özel kredilendirme sistemini de devreye aldı. Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, yasal olarak ekip biçtiği araziye sahip olmayan çiftçilere 2B Arazi Alım Kredisi ile finansman desteği verdiklerini aktararak, "Bankamızın, çiftçilere yönelik sunduğu 2B Arazi Alım Kredisi'nde maksimum vade 60 ay olup, taksit ödemeleri, çiftçilerimizin gelirini elde ettiği hasat dönemine denk gelecek şekilde ve yılda bir defa ödemeli olmak üzere, esnek koşullar sağlanarak belirleniyor. 2B Arazi Alım Kredisi ürünümüzde kredinin tutarı, müşteri kredibilitesi doğrultusunda, illerde Defterdarlık, ilçelerde ise Mal Müdürlükleri tarafından belirlenen ve müşterinin ödemesi gereken peşin satış tutarının yüzde 80'i bankamız tarafından kredilendirilebiliyor. 2B kredisinde, müşterilere gelirleri ile orantılı dönemsel geri ödeme imkanı tanınıyor. 2B arazileri alımında peşin ödeme seçeneği ile bankamızdan kredi kullanan çiftçiler, 5 yılda ve yılda bir ödemeli olarak, daha geniş vade ve ödeme periyodunda borçlarını ödeyebilecekler. Ayrıca, başvuru anında yatırmaları gereken belediye ve mücavir alan dışında kalan araziler için bin TL tutarındaki başvuru harcını Hasat Kart ile ödeme imkanı olduğu gibi, ilk defa TARSİM kapsamına alınacak arazilere ait yüzde 50 oranındaki prim tutarı da yine Hasat Kart ile ödenebilecek."

Hasat Kart ile tarım sigortaları da ödenebilecek

Yıldız, bu yıl, Hasat Kart uygulamalarına tarım sigortası ödeme özelliğini de eklediklerini belirtti. Sigorta primlerini uygun vadelerde hasat zamanı tahsil ederek, tarım sigortası kapsamında kullanılacak kredilerde yüzde 20 oranında faiz indirimi sağladıklarını aktaran Yıldız, "Tarım bankacılığındaki başlıca ürünlerimizi, çiftçilere yönelik olarak hazırlanan yılda bir kez hasata endeksli ödemeli kartımız Hasat Kart ile Traktör, Tarımsal Ekipman, Bahçe ve Tarla, Modern Sulama Ekipmanları, Damızlık Süt Sığırcılığı Kredileri oluşturmaktadır. Şekerbank olarak ürünlerimizle, tarımsal faaliyetlerdeki her türlü ihtiyacı kredilendiriyoruz. Organik tarım faaliyetlerine, sera kurulumuna ve yalıtımına, sulama sistemlerinin kurulumuna, balıkçılık sektöründe av yasağı ile birlikte bu alanda faaliyet gösteren gerçek kişi ve tüzel işletmelerin tekne ve ekipman bakım ihtiyaçlarının finansmanına ve arıcılık faaliyetlerine yönelik kredilerimiz sunduğumuz ürünlerin başlıcaları. Ayrıca meyve suyu, reçel, konserve üretimi yapan firmalara, meyve ve sebze temin eden çiftçilere temlik karşılığı kullandırdığımız kredilerimiz ile sözleşmeli tarım faaliyetlerini de finanse ediyoruz" diye konuştu.

TEB, Tüm ihtiyaçlrı tek kart ile finanse ediyor

Tarım Bankacılığı alanındaki faaliyetlerini ziraat mühendislerini de barındıran bir kadro ile yürüttükleirni söyleyen TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, sektörün ihtiyaçlarından yola çıkarak, tarımın tüm alt kollarında işletme ve yatırım kredilerimiz ile üreticinin yanında yer aldıklarını söyledi. Tohumdan gübreye, mazottan yeme tüm tarımsal ihtiyaçları karşılayan TEB Harman Kart ile üreticilerin ihtiyaçlarını uygun koşullarda temin edebildiğini aktaran Boz, ürünlere ilişkin şu bilgileri verdi: "Üreticiler fatura, vergi, sigorta prim ödemesi gibi nakite ihtiyaç duydukları tüm noktalarda ise Tarım KMH' tan faydalanabilmektedir. Çiftçilerin nakit akışı göz önüne alınarak geliştirilen Çiftçiye Konut ve Taşıt Kredisi ile üreticilerin konut ve taşıt ihtiyaçları gibi bireysel ihtiyaçları karşılanmakta olup, üreticiler istedikleri konutu ya da taşıtı diledikleri zaman uygun kredi imkânı ile alabilmekte, ödemeyi ise ürünlerinin hasat döneminde yapabiliyor. Tarım Bankacılığı müşterileri için Devlet Destekli Tarım ve Hayvan Sigortaları da sunulan ürünler arasında yer alıyor. Tarım sektörü hızlı bir yapılanma, konsolidasyon ve modernleşme süreci içerisinde. TEB, bu sürece uygun olarak tarımsal iş modellerini sürekli güncellemekte ve organizasyon yapısını büyütmeye devam ediyor. Bankamız, 2012 yılında da tarımın değer zinciri (üretim-sanayi-ticaret) göz önüne alınarak tarımsal işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlere, birim katma değeri ve ülke ekonomisine katkısı yüksek olan sektörlere yoğunlaşacak. Seracılık, meyve-sebze üretimi, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvan üretimi bunlardan öne çıkanlar. 2012 yılında da yatırımların artmaya devam edeceğini ve üreticilerin katma değeri yüksek sektörlere yönelmeye devam edeceğini öngörüyoruz. TEB olarak, kredi desteğine ihtiyacı olan üretici ve işletmelere finansman sağlamayı, tüm yatırımlarda müşterilerimize daha avantajlı ve kaliteli bir hizmet vermeyi sürdüreceğiz. 

Haber Kaynağı: Gıda Tarım Portalı - gidatarim.com