SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Kuru tarımın yol açtığı rekolte kaybı

TwitterFacebook

Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Faruk Çöklü, Konya Ovası'nda kuru tarım yapılan alanlarda geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 oranında rekolte kaybının yaşandığını söyledi.

Çöklü, merkez Selçuklu ilçesine bağlı Bağrıkurt köyünde buğday hasat çalışmalarını inceledi. Bölgede hububat hasadının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Çöklü, Konya çiftçisinin bu yıl istenilen rekolteyi elde edemediğini belirtti.

2011-2012 üretim sezonunda Konya Ovası'nın belli bölgelerine istenilen yağışın düştüğünü, bazı yerlerde ise yağmurun yağmadığını ifade eden Çöklü, ''Özellikle Karatay ve Karapınar ilçeleri ile Obruk yöresinde sezon çok kurak geçti. Kuru tarımın yapıldığı bölgelerde geçtiğimiz yıllara göre rekolte kaybının yüzde 50'ye ulaştığını söyleyebiliriz'' dedi.

Hububatta yaşanan rekolte kaybının üreticileri olumsuz etkileyeceğini aktaran Çöklü, şunları kaydetti: ''Hükümetimizden Konya Ovası'nda yaşanan rekolte kaybını dikkate alarak gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz. Üretimde devamlılığın sağlanabilmesi için mutlaka bazı iyileştirmeler yapılmalıdır. Çiftçilerimizin borçları Bakanlar Kurulu kararı ile 1 yıl ertelenmelidir. Ayrıca mazot ve gübre desteğinde de iyileştirmelere gidilmelidir.''

-KOP hayata geçirilmeli-

Çöklü, Konya Ovası'nın sadece yüzde 15'lik kısmında sulu tarım yapılabildiğini, kurak geçen dönemlerde kuru tarım yapılan yerlerde çiftçilerin büyük mağduriyetler yaşadığını anlattı.

Sorunun çözümü için Konya Ovalarını Sulama Projeleri'nin (KOP) tam anlamıyla hayata geçirilmesinin önemine dikkati çeken Çöklü, ''Kuru tarım yapılan bölgelerde yağış yetersizliği nedeniyle çiftçinin ürününden kar etmesi gibi bir durum kalmamıştır. Bu bakımdan KOP'un hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır'' diye konuştu.

Konya'nın su envanterinin çıkartılarak, çiftçiye aktarılacak su miktarları konusunda çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Çöklü, ''Ürünün ihtiyacına göre ekili arazilere su aktarılması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimiz sürüyor. Ziraat odaları olarak bu konunun da takipçisiyiz'' dedi.  

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı - aa.com.tr