SimÇağ Toprak Tahlil Laboratuvarı
Toprak Tahlili, Yaprak ve Sulama Suyu Analizi Laboratuvarı

Bakan Eker: Tarım sektörünü 2023'te 150 milyar dolara çıkaracağız

TwitterFacebook

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türk tarımının Avrupa'da liderliğe dünyada ise ilk 7ye yükseldiğini ifade etti. Eker, hedeflerinin 2023 yılında Türk tarımını 150 milyar dolara ulaştırmak olduğunu söyledi....

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, 'Yeniden Yapılanma ve Dönüşüm 2012' isimli bir basın toplantısı düzenleyerek, bakanlığın yeni logosu, kurumsal kimliği, binasını tanıtmanın yanı sıra yapılan çalışmalar konusunda da açıklamalarda bulundu. "Tarım alanında 100 yıllık sorunları çözüme kavuşturduk." diyen Eker, "Bir çok ilk gerçekleştirdik, yapısal adımlar ve yeni politikalarla, üretimde rekorlar kırıldı. Tarım ihracatında da rekorlar kırıldı. Tarımsal üretim bakımında Avrupa'da liderliğe, dünyada da ilk 7'ye yükselen ülke Türkiye'dir artık." diyerek devam etti. Türkiye'nin 83 yıl sonra bir tarım kanununa kavuştuğunu ifade eden Bakan Eker, yaptıkları kurumsal analiz ve strateji ile tarımsal alandaki eksiklikleri, sorunları tespit ederek çözüme kavuşturduklarını belirtti.

Bakanlık tarihinde ilk defa kurumsal derinlik analizi yaptıklarını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "Türkiye'deki arazilerin tamamının MR'ını çektik. Türkiye'de herhangi bir arazinin 2.500 metrekarelik alanında hangi ürün hangi verimlilik düzeyi ile yetiştirilir bunun çalışmasını yaptık ve bu haritayı elde ettik. Bugün bu harita elimizde var." diye konuştu.

Mehdi Eker, kırsal bölgelere yönelik kalkınma hamlesi başlattıklarını, Tarım ve hayvancılığın ihtiyaç duyduğu 160 bin ekipmanı yüzde 50 hibe olmak üzere çiftçilerin kullanımına sunduklarını aktardı. Tarım arazilerinin korunmasına yönelik bir çalışma başlattıklarını dile getiren Bakan Eker, "2005 yılında Tarımarazisi ve toprak koruma kanunu çıkarttık. Yüreğimiz yanarak tarım arazileri amaç dışına çıkarılıyor derdik. Eğer bu kanunu çıkarmasaydık bu gün 400 bin hektar tarım arazisi daha amaç dışına kullanılmış olacaktı. Ayrıca arazilerin bölüne bilmesine alt sınır getirdi. Bu gün 20 dekarın altındaki tarım arazisi bölünemiyor. Ama yeterli değil daha büyük adım atacağız. Daha köklü daha kalıcı bir adımın hazırlıklarını yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Çiftçiye yapılan tarım desteğine de değinen Eker, "Tarım desteği 4 katına çıkarıldı. Devletin çiftçiye ödediği toplam tarım desteği 1 milyar 800 milyon liradan 7,5 milyar liraya çıkarıldı." dedi. Tarımın son 8 yılda tabiat şartlarına rağmen büyüdüğünü belirten Bakan Eker, "Bu cumhuriyet tarihinde art arda yaşanmış bir durum değil. Bugün Türkiye 186 ülkeye bin 536 çeşit tarımsal ürün ihraç eden bir ülke durumuna geldi. Bugün 63 milyar dolar tarımsal gayri safi milli hasıla ile Avrupa'da birinci sırada dünyada da 7'inci sıradadır. Önümüzdeki ülkeler kıta ülkeleri Çin, ABD, Hindistan, Brezilya, Endonezya'dır." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetin 100. yılındaki tarım hedefleri konusunda bilgi veren Bakan Eker, "2023'te tarım sektöründe 150 milyar doları aşmayı amaçlıyoruz. Tarımsal ihracatımızı 40 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu çok rahat yaparız. 4 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkardık. 23 milyar dolardan 63 milyar dolara çıkardık. 63 milyar dolardan 150 milyar dolara çok rahat çıkarırız. Bunu zorlanmadan yaparız." diye konuştu. Eker konuşmasının sonunda, bakanlığın yeni logosunu ve hizmet binasını tanıttı.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı - cihan.com.tr